Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinerehau blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
75946 odwiedzin | wpisów: 47, komentarzy: 62, artykułów: 125, obserwuje: 37

Ciiii.... Jak wybrać okna, żeby cieszyć się ciszą?

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Samochody na ulicy, sąsiad z kosiarką, głośna muzyka – każdego dnia otoczeni jesteśmy głośnymi dźwiękami. W dłuższej perspektywie hałas nie tylko męczy, ale i może zagrażać zdrowiu.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Niezależnie od tego, czy mieszkasz na spokojnym osiedlu czy przy ruchliwej ulicy, okna powinny zapewnić Ci komfort wypoczynku i optymalną ochronę akustyczną. 

Jakie okna do jakiej okolicy? Sprawdź.

blog budowlany - mojabudowa.plAbecadło - czyli co trzeba wiedzieć o oknach?

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Profil okienny


Częścią składową okien są profile okienne. Najczęściej w oknach mamy do czynienia z profilem skrzydła (część otwierana okna) i profilem ościeżnicy (część przymocowana na stałe do muru). Jest wiele różnych odmian profili okiennych, różniących się kształtem, ilością komór, głębokością i szerokością. Konstrukcja oraz jakość wykonania profili mają, obok zastosowanego oszklenia, decydujący wpływ na parametry okna i jakość całego wyrobu. Im lepsze profile zostały zastosowane do produkcji okna, tym lepsze parametry odnośnie ochrony cieplnej, akustycznej i przeciwwłamaniowej charakteryzują wyrób końcowy – okno.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Efektywność energetyczna, ochrona cieplna i oszczędność energii


Efektywne wykorzystanie energii i redukcja strat energii dzięki skutecznej izolacji cieplnej, oznaczają docelowo zmniejszenie wydatkowanej energii. Tym samym chroni się środowisko, redukuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i uzyskuje wymierne oszczędności finansowe. Im bardziej efektywne energetycznie jest okno, tym mniej zużywa się energii i więcej pieniędzy „zostaje” w kieszeni użytkownika. 

blog budowlany - mojabudowa.pl


Izolacyjność akustyczna


Nadmierny hałas wpływa nie tylko na komfort mieszkania, ale może również zagrażać zdrowiu. Dlatego okna, jako przegrody budowlane powinny skutecznie chronić przed hałasem z zewnątrz.
Zdolność tłumienia hałasu przez okno jest zależna nie tylko od zastosowanych do jego budowy profili, ale przede wszystkim od izolacyjności oszklenia.
W celu określania charakterystyki dźwiękowej danego elementu stosuje się tzw. wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej, oznaczany jako "Rw". Im wartość Rw jest większa, tym lepsze będzie tłumienie hałasu. Przykładowo w budynkach położonych przy autostradach zaleca się okna o współczynniku Rw 45-49 dB.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Mostki cieplne


Mostki cieplne (inaczej mostki termiczne) to miejsca, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Odbywa się to przez te fragmenty budowli, które mogły zostać źle zaprojektowane, błędnie wykonane lub w których zastosowano niewłaściwe materiały. Konsekwencją istnienia mostków cieplnych mogą być znaczne straty energii i większe jej zużycie.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Ochrona przeciwwłamaniowa


Środki ochrony przeciwwłamaniowej mają na celu utrudnienie lub uniemożliwienie dostania się niepożądanych osób do wnętrza domu lub mieszkania.
W technice okiennej stosowane są do tego celu przede wszystkim odpowiednio wzmocnione części okuć, klamki z kluczykiem oraz specjalne oszklenie.
Norma PN-ENV 1627 wprowadza pojęcie klas odporności, które dobiera się w zależności od umiejscowienia okien (parter, piętro, balkon). Przyporządkowanie do danej klasy oparte jest o możliwy sposób przeprowadzenia włamania oraz ewentualnie zastosowane narzędzia. W budownictwie mieszkaniowym, do określenia stopnia zabezpieczenia przeciwwłamaniowego służą klasy od WK1 do WK3. Klasa WK1 stosowana jest w oknach, do których dostęp jest utrudniony, a które chcemy zabezpieczyć przed przypadkowymi próbami włamania przy użyciu przemocy fizycznej (kopnięcie, napieranie barkiem, podnoszenie, wyrwanie). Klasę 2 stosuje się w oknach, do których dostęp jest łatwy, a które chcemy zabezpieczyć przed przypadkowymi próbami włamania z użyciem prostych narzędzi. Natomiast klasa 3 dotyczy zabezpieczeń w oknach, do których dostęp jest łatwy i które chcemy zabezpieczyć przed próbami włamania rabunkowego z użyciem dodatkowych narzędzi. Ubezpieczając dom lub mieszkanie warto pytać ubezpieczycieli o dodatkowe zniżki, związane z zastosowaniem odpowiednich rozwiązań w zakresie ochrony przeciwwłamaniowej.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Uszczelki (obwiedniowe)


Uszczelki należą, obok profili, oszklenia oraz okucia, do najważniejszych komponentów okna. Troszczą się o to, by ciepłe powietrze nie uciekało z pomieszczenia. Oprócz tego ich zadaniem jest ochrona przed przenikaniem wilgoci do budynku.
W systemie GENEO rolę tę spełniają doskonale trzy uszczelki, które są umieszczone na całym obwodzie okna. Uszczelki są łączone z profilami już na etapie ich produkcji (w procesie współwytłaczania). W procesie wytwarzania okien GENEO następuje zgrzanie narożników ram ościeżnicy oraz skrzydła (wraz z umieszczonymi w nich uszczelkami) i powstaje określony kształt okna. Dzięki zgrzaniu uszczelek okno uzyskuje doskonalą wodo- i wiatroszczelność. Materiał zastosowany do produkcji uszczelek jest elastyczny, trwały i zapewnia ich długą żywotność.

Wentylacja


Nowoczesne okna są niezwykle szczelne. Dlatego też, aby zapewnić odpowiedni klimat we wnętrzu i uniknąć zagrożeń spowodowanych nadmierną wilgocią, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Prawidłowa wentylacja ma za zadanie:- regulować wilgotność powietrza i temperaturę we wnętrzu,- wymieniać zużyte powietrze na świeże,- usuwać nadmiar wilgoci, zapobiegając tworzeniu się groźnych dla zdrowia zagrzybień oraz pleśni.- zapewnić zdrowy i przyjemny klimat w mieszkaniu.
Zimą należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie. Najlepszy efekt uzyska się otwierając na krótki czas wszystkie okna i drzwi.
W ciągu dwóch do czterech minut nastąpi całkowita wymiana powietrza. W ten sposób straty ciepła będą niewielkie. 

blog budowlany - mojabudowa.pl


Współczynnik przenikania ciepła U


Współczynnik przenikania ciepła U umożliwia obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną (stropy, okna, drzwi), a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Określa, jaka ilość energii cieplnej przepływa w ciągu jednej sekundy przez powierzchnię 1 m2 przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 10 K.
przypadku okien mamy do czynienia z trzema wartościami współczynnika U:
Uf = frame (ramy, czyli złożenia skrzydło-ościeżnica)
Ug = glass (oszklenia)
Uw = window (całego okna)
Im wartość współczynnika U jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe i przegroda ma lepsze parametry izolacyjne.Jaka podłoga, gdy masz ogrzewanie podłogowe?

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Dziś przypominamy nasz krótki poradnik o tym, jakie rodzaje podłóg najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. 

blog budowlany - mojabudowa.pl


Co na podłogówkę?

Planujesz ogrzewanie podłogowe? Nie wiesz, co możesz położyć na takim ogrzewaniu? Poniżej mały poradnik.

Wykładzina dywanowa

Wykładzina dywanowa generalnie powinna być przyklejana, aby uzyskać lepsze przewodzenie ciepła. Grubość wykładziny dywanowej nie powinna przekraczać 10 mm.

Parkiet

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane w połączeniu z parkietem. Należy jednak uwzględnić konieczność wykonania szczelin dylatacyjnych. Zaleca się zastosowanie kleju. Należy zwracać szczególną uwagę,aby wilgotność drewna i jastrychu w czasie układania odpowiadała dopuszczalnej przez normę wartości oraz aby klej na stałe zachował elastyczność.

Podłogi z tworzyw sztucznych

Wykładziny z tworzyw sztucznych również zasadniczo nadają się do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym. Zaleca się klejenie płytek z tworzyw sztucznych lub wykładzin rulonowych z tworzyw sztucznych.

Kamień, klinkier, ceramika

Do eksploatacji z ogrzewaniem podłogowym najlepiej nadają się kamień, klinkier lub inne ceramiczne wierzchnie warstwy. Okładziny te można układać bez ograniczeń typowymi metodami stosowanymi przez posadzkarzy:

- w cienkiej warstwie na utwardzonym jastrychu

- w grubej warstwie na utwardzonym jastrychu

- w podłożu z zaprawy na warstwie rozdzielającej.


Idzie zima - ogrzej się z GPWC ...

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Oszczędności energii zimą, naturalny chłód latem – czyli jakie korzyści wynikają z gruntowego powietrznego wymiennika ciepła?

Istotą nowoczesnego systemu grzewczego jest jego niezawodność i energooszczędność. Nieszczelne i mało wydajne, tradycyjne systemy w trakcie eksploatacji tracą aż ok. 30% ciepła!

Za takie straty odpowiedzialna jest najczęściej nieefektywna wentylacja grawitacyjna. Efektywnym rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w połączeniu z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła AWADUKT Thermo firmy REHAU (w skrócie GPWC).

blog budowlany - mojabudowa.pl


Jak to działa?

Działanie GPWC polega na wykorzystaniu temperatury gruntu oscylującej na poziomie ok. 8°C (na głębokości ok. 1,5 m poniżej rzędnej terenu) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów. Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (najczęściej rekuperatora) i rozprowadzane w budynku systemem rur wentylacyjnych.

Jak można zmienić temperatury w domu dzięki GPWC?

Doświadczenia pokazują, że dzięki zastosowaniu GPWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza o 22 °C w zimie i obniżyć o 20 °C w lecie.

Dzięki takiemu zabiegowi powietrze zasysane zimą do centrali wentylacyjno-rekuperacyjnej zostaje wstępnie ogrzane i przekazane do pomieszczeń w odpowiedniej temperaturze (ok. 0 °C - tak, aby zabezpieczyć rekuperator przed oblodzeniem).

Darmowe grzanie!

Dostarczenie świeżego powietrza zimą nie odbywa się więc bezpośrednio z zewnątrz (np. w temperaturze -10 °C), tylko wprowadzane jest po wstępnym, darmowym ogrzaniu do pomieszczeń (darmowym, bo ciepło zakumulowane w gruncie nie podlega na szczęście żadnym opłatom). Przekłada się to na zdecydowanie mniejsze zużycie paliw, wykorzystywanych do centralnego ogrzewania. Oszczędności sięgają około 30% (np. gazu lub oleju).

blog budowlany - mojabudowa.pl


Niech moc grzewcza będzie z Tobą !

Warto również zwrócić uwagę na to, że dzięki zastosowaniu GPWC (który posiada określoną moc grzewczą) możemy odpowiednio obniżyć moc grzewczą centralnego ogrzewania.

Średnio dla domku jednorodzinnego moc grzewcza układu GPWC wynosi ok. 3 kW, co pozwala zmniejszyć moc grzewczą np. pieca kondensacyjnego o te 3 kW. Daje to oszczędności zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym.

Zalety klimatyzatora bez żadnych jej minusów

W lecie, w przypadku wystąpienia upałów z temperaturami do 33 °C, powietrze po przejściu przez wymiennik schłodzi się do temperatury 16°C i kanałami wentylacyjnymi zostaje rozprowadzone do pomieszczeń.

Nie ma wówczas konieczności montowania instalacji klimatyzacyjnej, która zapewnia jedynie chłodne powietrze lokalnie, blisko klimatyzatora. Klimatyzatory są często oskarżone o to, że są przyczyną przeziębień albo bólów głowy. W przypadku GPWC unikamy tych niedogodności. Efekt klimatyzacyjny, uzyskany dzięki gruntowemu powietrznemu wymiennikowi ciepła, tworzy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania oraz stabilny i równomierny rozkład temperaturowy w pomieszczeniach.

Świeże powietrze jeszcze świeższe

Naturalnie schłodzone powietrze podlega dodatkowo osuszeniu dzięki zjawisku wytrącania się wody kondensacyjnej w instalacji GPWC, co podnosi walory świeżego powietrza, wprowadzanego do pomieszczeń. Ten efekt obniżenia wilgotności powietrza wentylacyjnego zapobiega dodatkowo powstawaniu grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń. Higieniczność systemu GPWC zagwarantowana jest dzięki zastosowaniu opatentowanej, antybakteryjnej warstwy wewnętrznej rur, opartej na bazie tlenków srebra oraz systemowi filtrów powietrza przy czerpni powietrza.

Energooszczędnie? Na pewno z GPWC

                                                                           

Już dziś można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem GPWC stała się ważnym elementem budownictwa energooszczędnego i przyczynia się do uzyskania znacząco lepszych parametrów energetycznych budynku w procedurze przyznawania świadectw energetycznych.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas Akademia@REHAU.com


Komentarze (1)
autor:domekpasywny  dodano: 2015-10-09 | 12:17:05
dlugo nad tym myslalam. w teorii to super sprawa!
ale trzeba miec dobrego wykonawce, który zadba o szczelne polaczenia rur i dobry spadek.
ostatecznie zrezygnowalam.
minusem bylo tez regularne czyszczenie kanalów. wybralam podlaczenie do solankowych odwiertów do pompy ciepla, choc sprawnosc i ekologia systemu Rehau przewazaja.