Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinerehau blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
75946 odwiedzin | wpisów: 47, komentarzy: 62, artykułów: 125, obserwuje: 37
 

Tu i teraz...

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

 

 

Kiedy buduje się własny dom, w każde święta wyobrażamy sobie, jak to będzie wtedy, kiedy dom już będzie gotowy. Kiedy wprowadzimy się w te czyste, pachnące nowością mury. Kiedy wszystkie kartony zostaną rozpakowane, wszystkie prace zakończone, wszystkie ekipy dumne z wykonanych przez siebie robót. Wy, szczęśliwi, że już nic nie trzeba więcej robić, że zmieściliście się w budżecie, że wszystko sprawnie działa...Przez okna wyglądacie na ogród, w którym światełka błyskają na choinkach i śnieg się skrzy...

 

No dobra.... Tak bajkowo to pewnie nie będzie :-) Ale przecież święta to czas pełny magii, więc takiej magii wam właśnie życzymy. Żebyście siadając przy świątecznym stole mogli odłożyć na bok wszystko to, co jest jeszcze do zrobienia. Przyjdzie na to czas. Żebyście dostrzegali drobiazgi, dzięki którym życie w nowym domu sprawia niesłychaną radość. Choćby to, że choinka pachnie bardziej. Żeby każda z ekip, które pracują na budowie Waszego domu, budowała jakby to był ich własny dom. Budowany na pokolenia. Żeby pieniądze włożone w budowę okazywały się zawsze najlepszą inwestycją życia. Zwracalną w co najmniej 200 procentach. Żeby każde kolejne święta w nowym domu były jeszcze piękniejsze od poprzednich. Żebyście mogli sobie powiedzieć. "Jestem szczęśliwy. Właśnie tu i teraz."


 


Okna - na wschód czy na zachód?

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Słońce dostarcza nam w niemal nieskończonej ilości darmową i „czystą” energię. Warto więc postarać się, by w jak największym stopniu ją wykorzystywać – także do ogrzewania domu. W tym celu należy usytuować go na działce w taki sposób, by promienie słoneczne jak najdłużej padały na jak największą część budynku, a szczególnie na okna, przez które mogą przenikać do wnętrza domu.

 blog budowlany - mojabudowa.pl

Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu okien zyski ciepła w pomieszczeniach w wyniku nasłonecznienia mogą być tak duże, że uzyskiwane dzięki temu oszczędności na ogrzewaniu wyniosą nawet kilkaset złotych rocznie w stosunku do podobnego domu, ale z niekorzystnie usytuowanymi oknami.

 

Wielkość a kierunek

Okna od strony południowej przez dużą część dnia przepuszczają do wnętrza domu promieniowanie słoneczne, które silnie ogrzewa wewnętrzne ściany i podłogę – nawet do tego stopnia, że mimo mrozu na zewnątrz, w pomieszczeniach nie ma potrzeby używania grzejników. By jednak osiągnąć taki efekt, ściany i podłoga, do których dociera promieniowanie słoneczne, muszą być masywne (betonowe, kamienne), by dobrze akumulowały ciepło. Warto też zadbać, by powierzchnia okien była dostatecznie duża. Trzeba jednak brać pod uwagę, że zbyt duże przeszklenia (szczególnie te o słabszych parametrach cieplnych) mogą przyczyną zwiększonych strat ciepła, których nie bilansują zyski od nasłonecznienia. Optymalną wielkość okien można ustalić dokonując stosownych obliczeń i symulacji.

Zyski ciepła od nasłonecznienia przez okna skierowane na wschód i zachód nie są już tak duże i zwiększanie ich powierzchni nie daje znaczących korzyści energetycznych. Natomiast okna na elewacji północnej przyczyniają się tylko do zwiększenia strat ciepła, bo nawet te najlepsze nie mają tak dobrych parametrów izolacyjnych jak ocieplone ściany.

 blog budowlany - mojabudowa.pl

Tolerancja

Oczywiście nie na każdej działce jest możliwe usytuowanie domu tak, by jego elewacje były skierowane dokładnie zgodnie z kierunkami świata. Odchylenie od osi N-S o kąt niewiększy niż +/- 15o nie wpływa zauważalnie na ilość pozyskiwanego ciepła. W naszych szerokościach geograficznych największe odchylenie, przy którym napromieniowanie słoneczne jest jeszcze w miarę korzystne, to 20o w kierunku wschodnim i 35o w kierunku zachodnim.

 


Komentarze (1)
Tytuł: Posadowienie na działce
autor:bisonenergy  dodano: 2015-12-13 | 22:43:58
Usytuowanie budynku względem kierunków świata to nie tylko uzyski słoneczne do ogrzewania, warto pomyśleć o odpowiedniej połaci dachu, tak aby zainstalować na niej moduły fotowoltaiczne. :) Wszystko na etapie projektu. Pozdrawiamy.