Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinerehau blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
75946 odwiedzin | wpisów: 47, komentarzy: 62, artykułów: 125, obserwuje: 37

Podłogówka - kolejne odpowiedzi

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »
Pod ostatnim artykułem pojawiły się dodatkowe pytania:
"A co z podłogówką pod panelami, czy jest wydajna, czy potrzebne są specjalne panele? Czy wylewki muszą być inne?"

Michał Zając, ekspert z REHAU odpowiada.
blog budowlany - mojabudowa.pl
 
Czy podłoga pod panelami jest wydajna?
Zapytałbym nieco inaczej: czy można nią ogrzać dom? Ważne pytanie brzmi: jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom o którym rozmawiamy? Jeżeli dom jest energooszczędny i ma zapotrzebowanie na ciepło rzędu 50 W/m2 -to podłogówka spokojnie sobie poradzi.

Trzeba będzie prawdopodobnie zagęścić rury do rozstawu 10 cm, można też połączyć podłogówkę i ogrzewanie ścienne, wówczas ewentualne braki w zapotrzebowaniu na ciepło możemy pokryć ogrzewaniem ściennym które ma wydajność ok. 100 W/m2 (to sporo) i do tego krótki czas reakcji na zmianę temperatury.
 
Poniżej zdjęcia z remontu budynku (okolice Międzyzdrojów) - ogrzewanie ścienne i podłogówka na płycie systemowej TS14 REHAU.
 blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl
Zachęcam również do przeczytania artykułu o błędach w ogrzewaniu podłogowym, znajduje się tam część poświęcona panelom drewnianym, wraz z analizą wydajności ogrzewania podłogowego wybranego pomieszczenia, w którym zasymulowałem różne warstwy wykończeniowe (w tym panele podłogowe).
  
Odnośnie pytania o specjalne panele:
Panele muszą mieć dopuszczenie od producenta na zastosowanie z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Producentów jest sporo a ceny nie są odstraszające (ok 50zł /m2). Zalecamy jednak sprawdzonych i znanych producentów paneli, bo oszczędzanie na materiale rzadko wychodzi na dobre. Producent musi również podać, jaka może być maksymalna temperatura na powierzchni podłogi (z reguły jest to 26 stopni Celsjusza) oraz jak należy przygotować posadzkę. Często warunkiem przystąpienia do układania podłogi na ogrzewaniu podłogowym jest sporządzony i podpisany przez ekipę montażową protokół z 21-dniowego wygrzewania posadzki grzewczej, chyba że producent paneli będzie miał inne wymagania…
 
W kwestii wylewki i innego ułożenia podłogówki:
Nie, wylewka nie musi być specjalna pod ogrzewanie podłogowe z panelami, choć należy pamiętać, aby wygrzać ją przed ułożeniem paneli, zgodnie z wytycznymi producenta.

Co do samego ułożenia rur to standardowo ślimak a odnośnie rozstawu rur, będzie on zależał od zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia. Warto jednak zauważyć iż budynki stają się coraz bardziej energooszczędne  i obawa o ewentualne niedogrzanie pomieszczenia jest niewielka. Aby mieć pewność, trzeba jednak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło, szczególnie jeżeli dom ma być zasilany pompą ciepła (co, swoją drogą jest świetnym połączeniem.)
 
 
 

Podłogówka - odpowiadamy na pytania

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »
Na forum w wątku dotyczącym ogrzewania podłogowego, pojawiło się następujące pytanie:

"Czy wyobrażacie sobie np. -20 i 24' w domu dzięki podłogówce? Chyba podłogi by musiały parzyć ;)”

Poprosiliśmy więc naszego eksperta, Michała Zająca, o odpowiedź na tę wątpliwość...
blog budowlany - mojabudowa.pl
Oczywiście, że sobie wyobrażam taką temperaturę w domu z podłogówką. Ale na początek trochę teorii, to też się przyda przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju ogrzewania do domu...
 
Norma PN-EN 1264 dopuszcza jako maksymalną temperaturę na powierzchni w pomieszczeniach mieszkalnych 29 stopni Celsjusza .
 
Co to dla nas oznacza?  Korzystając z uproszczonego wzoru na moc cieplną Q=(tp-ti)* 10,8 sprawdźmy do jakiego domu nadaje się podłogówka i czy osiągniemy temperaturę powietrza 24  stopnie Celsjusza ?
 
ti = temperatura powietrza w pomieszczeniu
tp = średnia temp podłogi z ogrzewaniem płaszczyznowym
α= WSP współczynnik wnikania ciepła z ciała stałego do ośrodka gazowego 10,8 W/m2K
 
Załóżmy temperaturę w pomieszczeniu = 20 stopni Celsjusza
Q=(29-20)*10,8 = 97,2 W/m2
 
Załóżmy temperaturę w pomieszczeniu = 24 stopnie Celsjusza
Q=(29-24)*10,8 = 54,0 W/m2
 
Wystarczy więc, że  dom ma  zapotrzebowanie na ciepło 54 W/m2, aby ogrzać go do temperatury 24oC.  W obecnym stanie prawnym (od bieżącego roku mamy nowe Warunki Techniczne, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz zaostrzone przepisy, dotyczące izolacyjności przegród) w zasadzie większość budynków spokojnie nadaje się do ogrzania w całości podłogówką (na izolacji osoby budujące domy  z reguły nie oszczędzają) oraz miejscowo ogrzewaniem ściennym, jeżeli jest taka potrzeba (lub brakuje kilku Watt).
 
Pamiętajmy również, że mówimy o warunkach obliczeniowych, czyli  takich, w których wystąpi najniższa obliczeniowa temperatura dla danej strefy. Dla Poznania na przykład jest to minus 18 oC. Taka temperatura utrzymuje się tylko przez kilka dni w roku. Przy temperaturach około minus 10 stopni Celsjusza uzyskamy jeszcze większą temperaturę w pomieszczeniu i niższą na podłodze. Natomiast maksymalna dopuszczalna temperatura na posadzce, zgodnie z normą PN-EN 1264, jest i tak sporo niższa od temperatury ludzkiego ciała, więc nie będzie problemu z „parzeniem”.
 
Inną sprawą jest odczucie temperatury i nasz komfort. Ogrzewając stopy na podłodze możemy uzyskać ten sam komfort,  co przy ogrzewaniu grzejnikami pomieszczenia,  ale przy niższej temperaturze powietrza. Moim zdaniem 26 stopni  na posadzce jest dobrą temperaturą  i nikomu nie powinno być za chłodno.

Co do wyższych temperatur w pomieszczeniu - nie zalecamy temperatur wyższych niż 24 stopnie,  gdyż jest to środowisko niezdrowe dla człowieka. W takich temperaturach rozwijają się drobnoustroje, bakterie, przesuszają się błony śluzowe, osłabia się nasz układ odpornościowy.
 
 blog budowlany - mojabudowa.pl
 
 
 

 
Komentarze (2)
autor:naszeidaredy  dodano: 2014-05-29 | 12:06:26
A co z podłogowką pod panelami, czy jest wydajna, czy potrzebne sa specjalne panele, czy wylewki musza być inne, czy inaczej ułożona podłogowka? Trochę tych pytań, ale prosze o poradę. Pozdrawiam
Odpowiedź do naszeidaredy
autor:rehau  dodano: 2014-05-30 | 09:04:46
Odpowiedzi przygotowane, są tu:

http://www.rehau.mojabudowa.pl/?page=1#i_149596

Gdyby były dodatkowe pytania, proszę pytać, odpowiemy :-)

Uważaj na ołów w wodzie!

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Michał Zając, ekspert z REHAU, przestrzega przed ołowiem w wodzie...

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

 

Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 80 procent  wszystkich współczesnych chorób ma bezpośredni związek z jakością wody pitnej. Wprawdzie jakość wody produkowanej w wodociągach spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia i nie odbiega jakością tej sprzedawanej w butelkach, niestety to co dzieje się z wodą w sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej to już inna historia…

Ołów...

Od stycznia 2013 r. zaostrzone zostały w Polsce oraz UE przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości ołowiu w wodzie. Z czego wynika takie zaostrzenie przepisów? Czy ołów rzeczywiście jest tak szkodliwy, że jego zawartość musimy regulować przepisami?

Poniżej zdjęcie z Załącznika nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Ustawodawca zaostrzył wymagania dotyczące zawartości ołowiu aż 2,5 krotnie!  Celem na kolejne lata jest oczywiście wyeliminowanie ołowiu całkowicie.

Czy ołów stanowi problem?

Dla ludzi dorosłych mniej, w końcu nasi rodzice pili wodę o znacznie większym stężeniu ołowiu. Niemniej jednak nie mówiło się wówczas tyle o przyczynach zgonów noworodków i przyczynach innych powikłań u dzieci. 

Transfer ołowiu przez łożysko!

 •  niemowlęta i dzieci do lat 6 przyswajają 4-5 razy więcej ołowiu niż osoby dorosłe
 •  zmiany w mózgu powodujące śmierć płodu (martwica kory mózgowej, obrzęk mózgu)
 •  trwałe zmiany upośledzające wczesne etapy rozwoju umysłowego
 •  zaburzenia ruchowe
 •  obniżenie inteligencji

Ołowicze zapalenie nerwów obwodowych:

 •  porażenia kończyn górnych (osoby dorosłe)
 •  porażenia kończyn dolnych (dzieci)

Skąd ołów w wodzie pitnej ???

Do wody wodociągowej ołów dostaje się, w pewnym stopniu, z naturalnych źródeł w wyniku rozpuszczania się w wodzie. W dużej większość jednak pochodzi on z:

 •  rur wewnętrznych instalacji wodociągowych (stare sieci)
 •  rur wykonanych z PVC
 •  spawów
 •  armatury z mosiądzu (odpornego na odcynkowanie)
 •  połączeń domowych
 •  złączy systemów instalacji wewnętrznej

Migracja ołowiu do wody pojawia się jednak nie w każdym stopie metalu. I tak np. brąz, pomimo zawartości ołowiu do 3%, nie oddaje zwartego w sobie ołowiu.

Inaczej sprawa wygląda z popularnym na polskim rynku mosiądzem, odpornym na odcynkowanie, który posiada ołów i oddaje go do wody!  To może skutkować przekroczeniem dopuszczalnych zawartości ołowiu w instalacji i omawianymi powyżej problemami zdrowotnymi.

Jak ograniczyć do minimum kontakt z ołowiem?

Najlepsza jest oczywiście profilaktyka:

 • montaż armatury dobrej jakości (certyfikowanej, atestowanej)
 • unikanie wątpliwej jakości materiałów przy budowie nowych instalacji wodociągowych i instalacji wewnętrznych
 • przed zakupem systemu instalacyjnego wymagajmy atestów higienicznych na produkty, które będą miały styczność z woda pitną tzw. atest PZH
 • wymagajmy dostarczenia deklaracji zgodności produktu z podanym zakładem produkcyjnym. Produkty pochodzenia Chińskiego zawierają dużo szkodliwych domieszek. Nawet jeśli taki produkt posiada atest PZH, nigdy nie mamy pewności czy produkt atestowany ma identyczny skład jak ten, który nam dostarczono na budowę
 • zlecajmy badania wody, którą spożywany (takie badania proponują niektórzy producenci filtrów do wody)
 • stosujmy różne metody filtracji

Zalecenia EPA (Enviromental Protection Agency) w celu zmniejszenia ryzyka zatrucia ołowiem:

 • jeśli woda nie była używana w domu przez dłuższy czas należy pierwsze 12 litrów wykorzystać do kąpieli, mycia naczyń, prania, ale nie do spożycia.
 • nawet po 12 litrach warto pozwolić wodzie płynąć z kranu przez kolejne 30 sekund
 • gdy mamy pewność, że woda jest już czysta, warto zachować kilka litrów w dzbanku wstawionym do lodówki i wykorzystywać ją do picia i gotowania.
 • do przyrządzania napojów i potraw należy wykorzystywać wyłącznie zimną wodę. Podgrzana w bojlerach domowych i publicznych zawsze zawiera sporą ilość niepożądanych pierwiastków i minerałów
 • większość filtrów sprzedawanych w sklepach jest w stanie zmniejszyć zawartość ołowiu rozpuszczonego w wodzie, warto więc z nich skorzystać.

blog budowlany - mojabudowa.pl

System instalacji wewnętrznych RAUTITAN.

Dla Firmy REHAU temat czystości wody pitnej były zawsze tematem niesłychanie ważnym.

Stąd też już 2009 r. złączki mosiężne zostały zastąpione złączkami z tworzywa sztucznego. Jedynie złączki gwintowane pozostały metalowe. Aby mieć jednak pewność, że ołów nie będzie w żadnym stopniu dostawał się do wody pitnej, mimo niewielkiego udziału w instalacji złączek gwintowanych w 2013 zastąpiono mosiądz złączkami z brązu.

Dzięki temu woda w instalacjach REHAU jest wolna od ołowiu. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

 


Po co oknom klocki?

autor: rehau blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Jeden z użytkowników mojabudowa.pl zadał nam pytanie "Po co przy montażu okna wpycha się tam takie podpórki?"

Te podpórki to zapewne klocki montażowe lub kliny niezbędne do prawidłowego  ustawienia okna na czas montażu. Po zamontowaniu okna i zestaleniu piany montażowej kliny usuwa się a powstałe otwory uzupełnia się pianą montażową. Natomiast klocki montażowe pozostawia się.

Okno, przez które wyglądacie na świat, musi wiele znieść. Kiedy stoimy przed wyborem nowych okien, pamiętajmy o tym, żeby zadbać o dobry montaż. Co z tego, że wybierzecie okno doskonałe, jeśli zostanie źle zamontowane?

Co działa na okna?

Na nasze okna działa wiele sił: wieją wiatry, padają deszcze. Okno jest zwykle dość ciężkie, swoją wagą działa na konstrukcje budynku. Dodatkowo okno, które otwieramy i zamykamy oddziaływuje na fugę montażową oraz elementy mocujące. Budynek jest użytkowany, „rusza się” (chociaż wcale tego nie odczuwasz) – to także wywiera wpływ na nasze okna. Temperatury na zewnątrz i w środku są czasem bardzo różne – sami wiecie, że takie różnice temperatur to nic przyjemnego..

 

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

No właśnie,  a po co oknom klocki?

Klocki

Rozmieszczenie klocków zależy od wielu czynników i trudno bez konkretnej sytuacji budowlanej oraz konstrukcji okiennej podać liczbę i miejsce niezbędnych klocków. Montaż okna powinien być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi. „Dowolność” nie jest wskazana. Montaż to proces budowlany nie dla każdego!

Warto jednak  zwrócić więc uwagę na prace montażowe , a jeśli chodzi o klocki montażowe to możemy sprawdzić:

- ułożenie klocków nie może utrudniać ruchów dylatacyjnych okna

- klocki nie mogą utrudniać dalszych prac, np. izolacji fugi montażowej

- klocki pozostają na stałe w szczelinie montażowej, sprawdź, czy są wykonane z odpowiedniego materiału (twarde impregnowane drewno lub najczęściej tworzywo sztuczne)

- przy elementach wysuniętych poza ścianę zewnętrzną (mocowanie w warstwie ocieplenia) trzeba zastosować odpowiednio stabilne kątowniki stalowe lub konsole

Klocki

Rozmieszczenie klocków zależy od wielu czynników i trudno bez konkretnej sytuacji budowlanej oraz konstrukcji okiennej podać liczbę i miejsce niezbędnych klocków.

Na co zwrócić więc uwagę przy montażu, jeśli chodzi o klocki podporowe?

- ułożenie klocków nie może utrudniać ruchów dylatacyjnych okna

- klocki pozostają na stałe w szczelinie montażowej, sprawdź, czy są wykonane z odpowiedniego materiału

- przy elementach wysuniętych poza ścianę zewnętrzną (mocowanie w warstwie ocieplenia) trzeba zastosować odpowiednio stabilne kątowniki stalowe lub konsole

- klocki nie mogą utrudniać dalszych prac, np. izolacji fugi montażowej

Do montażu okien używa się klocków wykonanych z odpowiednich materiałów, które pozostają po zamontowaniu okien.