Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła na etapie pro

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-04-30
wyślij wiadomość

Warto zdecydować się na instalację GPWC już na etapie projektu budynku.

 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Decyzję o montażu wentylacji mechanicznej należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy uwzględnić w projekcie umiejscowienie rekuperatora (najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym, w piwnicy lub w garażu) oraz rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych.

Skoro już podjęliśmy jedynie słuszną decyzję, że montujemy w naszym domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, to równie słuszną decyzją będzie zainwestowanie w gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC).

Taką decyzję również najlepiej podjąć w momencie sporządzania projektu budynku. Wynika to przede wszystkim z konieczności określenia przestrzeni wymaganej do ułożenia GPWC w gruncie, wskazania miejsca wejścia wymiennika do budynku oraz usytuowania czerpni powietrza.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Autoryzowane firmy wykonacze

Warto spotkać się z autoryzowaną firmą wykonawczą już w trakcie tworzenia projektu budynku (lista takich firm dostępna jest na przykład w tym prospekcie ). Profesjonalna firma będzie w stanie zwymiarować i zaprojektować GPWC dla konkretnych warunków klimatycznych i geologicznych w miejscu naszej inwestycji.

 

Co da ci firma wykonawcza? 

Posługując się specjalistycznym oprogramowaniem przeznaczonym dla systemu AWADUKT Thermo firmy REHAU, wykonawca sporządzi nam projekt GPWC oraz określi jego moc grzewczą i chłodniczą. Parametry te pozwolą nam np. ograniczyć przewidywaną  moc grzewczą zaprojektowanej instalacji grzewczej, tak żeby jej nie przewymiarować i niepotrzebnie przeinwestować. 

Jakie oszczędności? 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Średnio dla domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej ok. 150 m2 moc grzewcza samego GPWC oscyluje wokół 2-3 kW, dlatego o dokładnie tyle możemy zmniejszyć projektowaną moc kotłowni. Pozwoli nam to zbilansować te oszczędności w kosztach inwestycyjnych systemu wentylacji mechanicznej z GPWC oraz odpowiednio obniży nam koszty eksploatacyjne mniejszej kotłowni.

 

Materiał przygotował Jakub Koczorowski - Manager Grupy Produktów Odnawialne Źródła Energii z REHAU 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Artykuł:  Deski kompozytowe na tarasie

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-04-17
wyślij wiadomość

Wywiad z Marcinem Flisikowskim, doradcą handlowo-technicznym w dziale RELAZZO  OUTDOOR SOLUTIONS.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Tarasy kompozytowe.  Modne i praktyczne rozwiązanie.

 

Coraz częściej słyszymy określenie „modne tarasy kompozytowe” – czy to rzeczywiście moda?

MF: Dzisiaj taras stanowi integralną część budynku i jest przestrzenią reprezentacyjną, służącą przede wszystkim odpoczynkowi. Dlatego nawet po upływie wielu lat taras powinien prezentować się równie estetycznie. Wykonany z nowoczesnych materiałów kompozytowych taras zachowa swój doskonały wygląd przez długie lata i pozwoli stworzyć reprezentacyjne, pełne uroku miejsce relaksu oraz spotkań.

Dlaczego warto postawić na kompozyt?

MF: Taras przede wszystkim musi być trwały, solidny oraz odporny na działanie niszczących czynników atmosferycznych, aby przez wiele lat nam służył i nie stracił na swoim wyglądzie.   Dobrze, aby uzyskanie takiego efektu nie wiązało się z koniecznością przeprowadzania żmudnych prac konserwacyjnych. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą systemy tarasowe oparte na nowoczesnych kompozytach, które bez ryzyka można określi mianem materiału tarasowego XXI wieku. Deska kompozytowa WPC (Wood Polymer Composite) to połączenie tworzywa sztucznego – ekologicznego polipropylenu, oraz drewna w ściśle dobranych proporcjach.  Panele tarasowe RELAZZO, w przeciwieństwie do produktów wykonanych z PVC, odznaczają się wysoką jakością i  wytrzymałością. Dzięki właściwościom kompozytu WPC, nie trzeba go olejować, konserwować czy też malować. Deski nie butwieją, nie wypaczają się ani nie powstają na nich drzazgi. Nie wymagają także żadnej impregnacji. Jest to duża przewaga kompozytu nad naturalnym drewnem, możemy się cieszyć tarasem od chwili jego montażu. Dzięki ponadprzeciętnym właściwościom, deski kompozytowe można stosować nie tylko na tarasy czy balkony, ale również na place zabaw, mola, pomosty, powierzchnie przybasenowe czy ogródki restauracyjne.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jaka jest przewaga desek kompozytowych nad drewnianymi?

MF: Panele tarasowe Relazzo firmy Rehau wykonane są z kompozytów, zawierających co najmniej 50 proc. rodzimego drewna. Dzięki temu nie tylko wyglądem przypominają deski drewniane - są też równie przyjemne i ciepłe w dotyku jak one. Eliminują jednak wszystkie wady tego materiału, które bardzo szybko odbierają radość z posiadania tarasu – nie pęcznieją, nie butwieją, nie tworzą się drzazgi. Deski wchodzące w skład systemu Relazzo, w przeciwieństwie do drewnianych, mogą być wystawiane na długotrwałą ekspozycję słońca, bez ryzyka utraty koloru czy pojawiania się pęknięć. Są przy tym bardzo trwałe i wytrzymałe. Zachowują swój estetyczny wygląd niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Efekty te uzyskano dzięki opracowaniu zaawansowanej technologicznie receptury, tworzącej nowoczesny kompozyt RAU-WOOD. Opady atmosferyczne, wilgoć, promienie słońca, a także owady czy pleśnie, nie stanowią zagrożenia dla tego materiału, dlatego panele kompozytowe zachowują trwale swoje właściwości użytkowe i dekoracyjne.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Często słyszymy, że Relazzo to możliwość indywidualnego tworzenia przestrzeni, dopasowana, wręcz skrojona na miarę potrzeb i upodobań użytkownika.

MF: Tak, system tarasowy Relazzo pozwala kształtować przestrzeń według indywidualnych upodobań. Przy jego użyciu można zbudować praktycznie dowolny taras – zarówno przydomowy, jak i będący elementem przestrzeni publicznej. Dobrze wkomponuje się on także w zorganizowany na dachu budynku ogród czy firmowe patio. Prosta obróbka desek kompozytowych i wchodzące w skład systemu elementy montażowe nie ograniczają swobody aranżacji. Z kolei szeroka paleta kolorów paneli umożliwia wtopienie tarasu w bryłę budynku lub, w miarę potrzeby, jego wyeksponowanie, tak, aby stał się on jego charakterystycznym elementem.  Wszelkie nieestetyczne miejsca łączeń czy docinane elementy można zamaskować za pomocą dobranych kolorystycznie listew wykończeniowych, zaślepek. Sprawią one, że cały taras będzie jednolity pod względem wizualnym i bardzo estetyczny.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak w takim razie przygotować się do montażu? Czy jest to skomplikowane z punktu widzenia przeciętnego użytkownika?

MF: Deski tarasowe sprzedawane są w kompletnych systemach, zawierających zestaw akcesoriów, niezbędnych do samodzielnego montażu. Panele kompozytowe układa się szybko, również z uwagi na ich bardzo dobrą stabilność wymiarową.

Elementy systemowe sprawiają, że nie tylko montaż tarasu przebiega sprawnie. Możliwy jest także jego szybki i bezinwazyjny demontaż, a także - w razie potrzeby - prosta wymiana lub naprawa pojedynczych desek. Wystarczy usunąć klipsy montażowe po jednej stronie panelu, poluzować je po drugiej stronie i wyciągnąć deskę. 

 

Co z konserwacją i pielęgnacją podczas użytkowania?

MF: Ważną zaletą desek kompozytowych jest to, że po ich zamontowaniu taras można od razu eksploatować – materiał ten nie wymaga bowiem szlifowania, malowania, lakierowania czy olejowania. Konserwacja tarasu również nie jest problematyczna, wystarczy raz na jakiś czas umyć taras myjką ciśnieniową.   Deski te, bardzo łatwo wyczyścić domowymi środkami czystości, gdyż plama nie wchodzi w głąb ich struktury.  W przeciwieństwie do produktów z PVC zawierających chlor, nie ma potrzeby usuwania uporczywych plam za pomocą szlifowania czy szczotki drucianej, ponieważ takie plamy zwyczajnie nie powstają. Taras wykonany z WPC, podobnie jak powierzchnię z drewna naturalnego, gresu czy kostki brukowej - należy systematycznie zamiatać, aby resztki i odpadki roślinne nie gromadziły się w rowkach desek. Stosując się do tych podstawowych zasad, można cieszyć się bezproblemowym tarasem przez wiele lat. 

Skąd różnice w cenie desek kompozytowych?

MF: Cena deski kompozytowej w znacznym stopniu zależy od rodzaju tworzywa, ale także od jego zawartości w desce. Najlepszym, jednak najdroższym surowcem do paneli tarasowych jest ekologiczny polipropylen czyli tworzywo z wodoru i tlenu. Jego proporcja w desce powinna sięgać około 50%, aby zachować idealne właściwości materiału. Polipropylen, w przeciwieństwie do produktów wykonanych z PVC, oznacza się wysoką wytrzymałością, wyższą odpornością na plamy czy zabrudzenia oraz proces odbarwiania się desek pod wpływem warunków atmosferycznych.

Istotnym aspektem mającym wpływ na cenę jest również kraj, w którym odbywa się produkcja. Większość desek kompozytowych produkowanych za granicami krajów Unii Europejskiej, składa się z niskobudżetowej kompozycji materiału PE i wiórów bambusa. Połączenie to, cechuje się najniższą jakością i trwałością produktu (zarysowanie paznokciem powoduje trwałe rysy na powierzchni). Dzieje się to także w związku ze standardami produkcyjnymi, które znacznie odbiegają od norm europejskich. Wspomniane normy, ściśle przestrzegane i kontrolowane w zakładach produkcyjnych w zachodniej Europie, zapewniają wyższą jakość i równocześnie trwałość produktów kompozytowych.

Wybierając deski kompozytowe należy sugerować się przede wszystkim ich jakością, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci uszkodzenia i utraty wszelkich walorów wymarzonego tarasu, w krótkim nawet czasie po jego montażu. Jakość to przede wszystkim stosowane surowce, jak i wyspecjalizowane zakłady produkcyjne. Pamiętajmy, że wybór deski kompozytowej to inwestycja na lata.

Artykuł:  Uważaj na błędy w ogrzewaniu podłogowym

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-04-14
wyślij wiadomość
Michał Zając z Działu Technicznego Systemów Instalacyjnych, Grzewczych i Sanitarnych w REHAU opowiada o błędach projektowych i montażowych w ogrzewaniu podłogowym. Macie do niego dodatkowe pytania? Piszcie na akademia@rehau.com

blog budowlany - mojabudowa.pl
 
BŁĘDY PROJEKTOWE I MONTAŻOWE W OGRZEWANIU PŁASZCZYZNOWYM
 
blog budowlany - mojabudowa.pl
Budowa domu to duże przedsięwzięcie (coś o tym wiecie, prawda?) Każdy inwestor stara się znaleźć jak najwięcej oszczędności. Czasem, tnąc koszty, rezygnujemy na przykład z wykonania projektu instalacji. Zdajemy się na doświadczenie wykonawcy. Ekipy wykonawcze obiecują, że dadzą radę bez żadnego projektu, w końcu niejedną instalację już wykonali. Jednakże tacy instalatorzy którzy zrobią to naprawdę dobrze są rozchwytywani...

PORADZIMY SOBIE BEZ PROJEKTU? 

Jak pokazują doświadczenia tych, którzy już zbudowali dom, brak projektu przy instalacji ogrzewania podłogowego to bardzo pozorna oszczędność. Rezygnacja z niego jest najczęściej główną przyczyną źle działającej lub niedziałającej instalacji ogrzewania podłogowego oraz ewentualnych późniejszych roszczeń gwarancyjnych.
Przykładowy projekt wykonany przez Centrum Projektowe REHAU na prośbę wykonawcy instalacji. W skład projektu wchodzą wszystkie najważniejsze informacje:
- wykonane obliczenia hydrauliczne z nastawami na rozdzielaczu uwzględniające źródło ciepła, jakim dysponuje inwestor,
-rozrysowane pętle grzewcze,
-zaznaczone propozycje dylatacji,
-wyliczone średnice,
-zestawienie materiałów
blog budowlany - mojabudowa.pl
 
Każdy dom różni się od innych - zapotrzebowaniem na ciepło, czy źródłem ciepła lub rodzajem wykładziny podłogowej . To wszystko przekłada się na np. średnice rur zasilających, rozstaw ułożenia rur i mnóstwo szczegółów, o których nawet najlepszym wykonawcom zdarzy się zapomnieć bez projektu. Budownictwo energooszczędne jest wciąż nowością dla wielu osób i trudno mówić o wielkim doświadczeniu w tej branży.

Eksperci REHAU znają doświadczenia inwestorów, którzy już zbudowali domy, a u których efektem braku dokładnego projektu było na przykład niedogrzanie pomieszczeń czy uszkodzenie samej podłogi.
Projekt instalacji centralnego ogrzewania uwzględnia wszystkie niezbędne dane - przede wszystkim „zrównoważenie hydrauliczne instalacji w postaci nastaw dla każdej pętli ogrzewania podłogowego lub ściennego”. Dla laika brzmi to tak zawile, dla centrum projektowego REHAU jest to dzień powszedni. Pamiętajmy, że program nie wykona za nas najważniejszego, czyli analizy otrzymanych wyników oraz optymalizacji systemu, zarówno pod kątem kosztów inwestycyjnych jak również ekonomiki pracy całego układu. To projektant - a nie program - projektuje instalację.

Programy wykonujące tysiące obliczeń potrafią np. dobierać pętle o zbyt dużej długości, dobierają prędkości przepływu, w których woda prawie stoi, co skutkować będzie niedogrzaniem podłogi. Zbyt długie pętle najlepiej podzielić na dwie mniejsze, żeby móc wyregulować hydraulicznie układ grzewczy i zapewnić prędkości samoodpowietrzania instalacji. To może zrobić projektant, często program tego nie dostrzeże. Przy podziale pętli grzewczych należy jeszcze uwzględnić dylatacje.

DYLATACJE!

Innym problemem, który może się pojawić przy pracach wykonawczych instalacji ogrzewania podłogowego, jest brak dylatacji (nawet jeśli były uwzględnione w projekcie) lub ucinanie wystającej taśmy dylatacyjnej na wysokości wylewki i układanie płytek na stałe do ściany. Podłoga grzewcza pracuje (a wraz z nią płytki). Należy również zwracać uwagę na niekompletne ułożenie paska brzegowego lub podobne „wynalazki”, które mogą skutkować w efekcie pękaniem posadzki. Poniższe zdjęcia prezentują częste błędy związane z ułożeniem paska brzegowego, lub jego brakami.
blog budowlany - mojabudowa.pl
 
INSTALACJE MIESZANE

W sytuacji gdy instalacja jest mieszana, tzn. część budynku (zazwyczaj parter) wyposażona jest w ogrzewanie podłogowe a cześć poddasza w grzejniki, układ grzejnikowy będzie miał inną temperaturę zasilania niż układ ogrzewania podłogowego. Jednym z rozwiązań będzie zastosowanie zestawu mieszającego, który przygotuje niższą temperaturę dla systemu ogrzewania podłogowego, a wyższa pozostanie dla instalacji ogrzewania grzejnikowego.
Jednakże w 90% inwestorzy dobrze izolują swoje domy, stosują coraz lepsze okna (więcej o oknach znajdziecie na www.ekspertokienny.pl ) , same przepisy w tym obszarze również narzucają coraz lepsze ocieplenie. W efekcie sprawia to, że domy możemy spokojnie wygrzać samym ogrzewaniem podłogowym oraz ściennym.       Nasze doświadczenia pokazują, że instalacje grzewcze wyposażone wyłącznie w ogrzewanie podłogowe świetnie współpracują z kotłami kondensacyjnymi, które dzięki dużemu zładowi wody w podłogówce nie taktują tzn nie włączają się często dzięki czemu są w stanie osiągnąć swoją wysoką sprawność. W innym przypadku kocioł kondensacyjny mimo katalogowej wysokiej sprawności nigdy jej nie osiągnie bez zastosowania odpowiedniego buforu. To trochę jak z ruszaniem samochodem - rozruch zawsze zużywa sporo energii.
W miejscu tym należałoby również wspomnieć, iż montowanie grzejników na poddaszu zamiast podłogówki wynika raczej z przyjętego schematu niż ma sensowne uzasadnienie. Często pojawiającym się zarzutem jest to, że nie będzie można szybko zmienić temperatury lub, że leżąc na łóżku jesteśmy bliżej podłogi grzejnej. Otóż w systemie ogrzewania płaszczyznowego każde pomieszczenie wyposażone jest w regulator temperatury, można go zaprogramować aby o danej godzinie była wymagana temperatura lub po prostu ustawić w sypialni taką temperaturę jaką chcemy mieć. W końcu z reguły sypialnia nie jest przez nas użytkowana przez cały dzień. Dla osób bardzo wymagających można zastosować ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego lub jako jego uzupełnienie.
 
blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

PANELE DREWNIANE

Oczywiście jeżeli inwestor chce mieć panele na poddaszu i liczy się wyłącznie z kosztami inwestycyjnymi oraz z założenia planuje montaż najtańszych paneli drewnianych to nie zalecamy ogrzewania podłogowego.  Na ogrzewanie podłogowe polecamy gatunki drewna o niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu, z długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie właściwości posiadają gatunki egzotyczne: merbau, iroko, doussie, jatobe; z krajowych dąb i akacja. Nie polecamy natomiast buku, klonu, grabu i brzozy. Przed zakupem konkretnych paneli należy zwrócić uwagę czy producent dopuszcza je do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym.
Mając już wybrany odpowiedni typ paneli sprawdźmy czy rzeczywiście na podłogówce z panelami możemy wygrzać pomieszczenie. Pamiętajmy iż budynki są coraz bardziej energooszczędne i nie ma potrzeby zasilać ogrzewania wysoką temperaturą czynnika grzewczego. Przeanalizujmy jednak budownictwo standardowe bez odzysku ciepła zgodne z warunkami technicznymi WT2008. Analizowane pomieszczanie ma zapotrzebowanie na ciepło wynoszące 835W czyli dzieląc przez powierzchnię / 11,91m2 = 70 W/m2 to stosunkowo dużo, obecnie standard to max. 60 W/m2. Niemniej jednak nawet w pomieszczeniu o tak dużym zapotrzebowaniu na ciepło jesteśmy w stanie sobie poradzić.
blog budowlany - mojabudowa.pl
 
 
 
blog budowlany - mojabudowa.pl
a)      podłoga z wykładziną: płytki ceramiczne o oporze cieplnym 0,011 m2K/W
·        wymagana moc 835W
·        nadwyżka mocy cieplnej +102 W
·        różnica temperatur zasilanie/powrót 10,8 K
·        VA rozstaw rur 10cm – strefa brzegowa, 15cm – strefa środkowa
·        temperatura na posadzce w strefie środkowej 27,0 oC
·        długość rur z przyłączem 93,9m
 
·        prędkość przepływu 0,199 m/s
·        nastawa na zaworze rozdzielacza 1,20 l/min
 
b)      podłoga z wykładziną: parkiet klejony o oporze cieplnym 0,050 m2K/W
·        wymagana moc 835W
·        nadwyżka mocy cieplnej +3W
·        różnica temperatur zasilanie/powrót 8,3 K
·        VA rozstaw rur 10cm – strefa brzegowa, 15cm – strefa środkowa
·        temperatura na posadzce w strefie środkowej 26,4 oC
·        długość rur z przyłączem 93,9m
·        prędkość przepływu 0,240 m/s
·        nastawa na zaworze rozdzielacza 1,60 l/min

blog budowlany - mojabudowa.pl
 
Jak widać na powyższym przykładzie również mając parkiet jako warstwę wykończeniową jesteśmy w stanie wygrzać pomieszczenie zachowując przy tym optymalną temperaturę na posadzce wynoszącą 26,4oC. Warto zwrócić uwagę iż powyższe obliczenia wykonane są dla warunków obliczeniowych czyli dla temperatury zewnętrznej -18oC. Warunki takie panują zazwyczaj kilka dni w zimie. W obu przypadkach mamy tą samą temperaturę zasilania na zestawie mieszająco pompującym wynoszącą 40oC oraz ten sam rozstaw rur. Różnica polega przede wszystkim na odpowiednim wyregulowaniu hydraulicznym układu.
Wprawdzie w wariancie z płytkami mamy dodatkową moc grzewczą, oznacza to, że mogli byśmy zmniejszyć rozstaw rur i wciąż pomieszczenie było by dogrzane. Poniżej przykład w którym zwiększono rozstaw rur w strefie wewnętrznej z 15 cm do 20 cm i nadal mamy nadwyżkę mocy cieplnej wynoszącą +6 W. Uzysk to kilka metrów rury mniej a dokładnie 93,9-78,5 = 15,4 m
 
blog budowlany - mojabudowa.pl
Reasumując, mając odpowiednio dobrany rozstaw rur i budynek w standardzie zgodnym z wymogami obowiązujących warunków technicznych WT2014 spokojnie poradzimy sobie z pokryciem zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli ktoś chciał by mieć dodatkową rezerwę mocy polecam dodatkowo ogrzewanie ścienne.


TERMOSTATY POKOJOWE

Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu ogrzewania podłogowego i energooszczędność z nim związaną, należy wyposażyć instalację w termostaty pokojowe ze sterowaniem czasowym trybu pracy standardowej i zredukowanej. Takie regulatory, umieszczone w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką, będą utrzymywały zadaną temperaturę.
W czasie naszej nieobecności w domu obniżą temperaturę do np. 18oC, co pozwoli uzyskać efekt energooszczędności domu. Szczególnie polecane są regulatory elektroniczne, z funkcją optymalizacji fazy nagrzewania np. regulator Nea HT firmy REHAU. Regulator z funkcją optymalizacji fazy nagrzewania, będzie uczył się i optymalizował czas przejścia z fazy zredukowanej temperatury do fazy temperatury standardowej, np. 20oC tak, aby o zadanej godzinie było rzeczywiście 20oC. Warto zwrócić uwagę również na wygląd termostatów (nie mogą przecież szpecić ścian naszego domu) oraz łatwość ich obsługi.

Zdarzają się zarzuty, że ogrzewanie podłogowe reaguje wolniej od grzejników i gdy zaświeci słońce będzie w pomieszczeniu za gorąco. Zastanówmy się jednak, jak często zmieniamy temperaturę w pomieszczeniu? Raczej raz ustawionej nie zmieniamy, natomiast otworzyć okno i przewietrzyć pokój celem pozbycia się nadmiernego ciepła to żaden problem, a świeże powietrze wyjdzie nam na zdrowie.

Jeżeli natomiast zależy nam na systemie szybko reagującym, którym możemy szybko zwiększyć temperaturę lub ochłodzić pomieszczenie, to polecamy wykonanie dodatkowo w wybranych miejscach ogrzewania ściennego, które dzięki niewielkiemu przykryciu tynkiem (ok. 1 cm nad rurą) jest w stanie praktycznie natychmiast reagować na zmiany temperatury.
 
 
blog budowlany - mojabudowa.pl

SPRAWDZONA TECHNIKA ŁĄCZENIA

Warunki budowlane, na przykład słabe oświetlenie, sprzyjają błędom montażowym. Aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie systemu, warto zdecydować się na system łączony techniką tulei zaciskowej. Wprawdzie połączenia w ogrzewaniu podłogowym wykonywane są rzadko, niemniej jednak warto pamiętać, iż najmniejsze straty hydrauliczne na połączeniu generuje system, gdzie do wykonania połączenia należy rozszerzyć rurę przed włożeniem złączki.
 
blog budowlany - mojabudowa.pl
W systemie tulei zaciskowej tak zwany „pierścień” nasuwany jest na rozszerzoną końcówkę rury, do której wkładamy złączkę. Połączenie jest natychmiast szczelne! Co ważne, nawet z większej odległości widać, czy połączenie zostało wykonane, czy też nie. Inaczej wygląda sytuacja w systemach zaprasowywanych (gdzie złączka wygląda podobnie przed zaciśnięciem i po).
 
blog budowlany - mojabudowa.pl

PRÓBA SZCZELNOŚCI 

Istotnym punktem są również próby szczelności instalacji. Czasem zdarza się, że wykonawca z nich rezygnuje, ze względu na potrzebny do ich wykonania czas (kilka godzin). Próba szczelności jest jednak podstawą uzyskania gwarancji na system. Protokoły prób szczelności dostępne są na stronach producentów lub w informacjach technicznych systemu grzewczego.
 
 
CZY OGRZEWANIE PODŁOGOWE JEST DROŻSZE OD GRZEJNIKOWEGO?

Generalnie różnica ta zaczyna się zacierać, przede wszystkim ze względu na coraz lepiej ocieplone domy i niższe temperatury zasilania. Jeżeli np. zdecydujemy się na źródło ciepła niskotemperaturowe np. na pompę ciepła wówczas aby dostarczyć jednakową ilość ciepła grzejniki muszą być dużo większe niż w standardowym mieszkaniu zasilanym węzłem cieplnym. Temperatura zasilania będzie miała też wpływ na zużycie gazu lub prądu w pompie ciepła im niższa tym oszczędniej. Przykładowe standardowe temperatury zasilania:
-blok wielorodzinny zasilany z węzła cieplnego temperatura zasilania: 80*C
-kocioł gazowy i grzejniki: 70*C
-pompa ciepła lub kocioł gazowy i ogrzewanie płaszczyznowe: 40*C
 

 
 
 

Wpis:  RAUNNERsi

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-04-11
wyślij wiadomość

"RAUNNERsi" - szybcy (i wcale nie wściekli laugh )

Jedna grupa pracowników REHAU śmiga za zawodach rowerowych, druga biega!

Po ciężkich przygotowaniach pod okiem profesjonalnego trenera grupa pracowników REHAU ukończyła 7. Poznański Półmaraton.

W skład grupy RAUNNERs wchodzą (w nawiasach podano czasy netto z półmaratonu):

- Anna Wójcik – 1:49:21s

- Łukasz Bąk – 1:59:21s

- Bartosz Ostrowski – 1:37:01s

- Marcin Rabiega – 1:37:25s

- Jakub Koczorowski – 1:35:29s

 

Na zdjęciu szczęśliwi po ukończeniu biegu Marcin rabiega i Kuba Koczorowski. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Artykuł:  Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła w twoim domu

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-04-10
wyślij wiadomość

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jakub Koczorowski, Manager Grupy Produktów Odnawialne Źródła Energii z REHAU opowie dziś o tym, czy warto mieć w domu jednorodzinnym gruntowy powietrzny wymiennik ciepła. 

 

Oszczędności energii zimą, naturalny chłód latem – czyli jakie korzyści wynikają z gruntowego powietrznego wymiennika ciepła?

 

Istotą nowoczesnego systemu grzewczego jest jego niezawodność i energooszczędność. Nieszczelne i mało wydajne, tradycyjne systemy w trakcie eksploatacji tracą aż ok. 30% ciepła!

Za takie straty odpowiedzialna jest najczęściej nieefektywna wentylacja grawitacyjna. Efektywnym rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w połączeniu z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła AWADUKT Thermo firmy REHAU (w skrócie GPWC).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak to działa?

Działanie GPWC polega na wykorzystaniu temperatury gruntu oscylującej na poziomie ok. 8°C (na głębokości ok. 1,5 m poniżej rzędnej terenu) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów. Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (najczęściej rekuperatora) i rozprowadzane w budynku systemem rur wentylacyjnych.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak można zmienić temperatury w domu dzięki GPWC?

Doświadczenia pokazują, że dzięki zastosowaniu GPWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza o 22 °C w zimie i obniżyć o 20 °C w lecie.

Dzięki takiemu zabiegowi powietrze zasysane zimą do centrali wentylacyjno-rekuperacyjnej zostaje wstępnie ogrzane i przekazane do pomieszczeń w odpowiedniej temperaturze (ok. 0 °C - tak, aby zabezpieczyć rekuperator przed oblodzeniem).

Darmowe grzanie!

Dostarczenie świeżego powietrza zimą nie odbywa się więc bezpośrednio z zewnątrz (np. w temperaturze -10 °C), tylko wprowadzane jest po wstępnym, darmowym ogrzaniu do pomieszczeń (darmowym, bo ciepło zakumulowane w gruncie nie podlega na szczęście żadnym opłatom). Przekłada się to na zdecydowanie mniejsze zużycie paliw, wykorzystywanych do centralnego ogrzewania. Oszczędności sięgają około 30% (np. gazu lub oleju).

Niech moc grzewcza będzie z Tobą !

Warto również zwrócić uwagę na to, że dzięki zastosowaniu GPWC (który posiada określoną moc grzewczą) możemy odpowiednio obniżyć moc grzewczą centralnego ogrzewania.

Średnio dla domku jednorodzinnego moc grzewcza układu GPWC wynosi ok. 3 kW, co pozwala zmniejszyć moc grzewczą np. pieca kondensacyjnego o te 3 kW. Daje to oszczędności zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zalety klimatyzatora - bez żadnych jego minusów

W lecie, w przypadku wystąpienia upałów z temperaturami do 33 °C, powietrze po przejściu przez wymiennik schłodzi się do temperatury 16°C i kanałami wentylacyjnymi zostaje rozprowadzone do pomieszczeń.

Nie ma wówczas konieczności montowania instalacji klimatyzacyjnej, która zapewnia jedynie chłodne powietrze lokalnie, blisko klimatyzatora. Klimatyzatory są często oskarżone o to, że są przyczyną przeziębień albo bólów głowy. W przypadku GPWC unikamy tych niedogodności. Efekt klimatyzacyjny, uzyskany dzięki gruntowemu powietrznemu wymiennikowi ciepła, tworzy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania oraz stabilny i równomierny rozkład temperaturowy w pomieszczeniach.

Świeże powietrze jeszcze świeższe

Naturalnie schłodzone powietrze podlega dodatkowo osuszeniu dzięki zjawisku wytrącania się wody kondensacyjnej w instalacji GPWC, co podnosi walory świeżego powietrza, wprowadzanego do pomieszczeń. Ten efekt obniżenia wilgotności powietrza wentylacyjnego zapobiega dodatkowo powstawaniu grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń. Higieniczność systemu GPWC zagwarantowana jest dzięki zastosowaniu opatentowanej, antybakteryjnej warstwy wewnętrznej rur, opartej na bazie tlenków srebra oraz systemowi filtrów powietrza przy czerpni powietrza.

 

Energooszczędnie? Na pewno z GPWC                                                                 

Już dziś można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem GPWC stała się ważnym elementem budownictwa energooszczędnego i przyczynia się do uzyskania znacząco lepszych parametrów energetycznych budynku w procedurze przyznawania świadectw energetycznych.

 

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas Akademia@REHAU.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

rehau
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 128448
Komentarzy: 63
Obserwują: 44
On-line: 9
Wpisów: 47 Artykułów: 133 Galeria zdjęć: 483
o nas
eksperci firmy REHAU
o firmie
Pracownicy REHAU (którzy sami też budowali albo budują) dzielą się swoją wiedzą o budownictwie energooszczędnym. Więcej o nas na www.rehau.pl
ARCHIWUM WPISÓW
2020 maj
2020 kwiecień
2019 październik
2019 czerwiec
2019 maj
2019 kwiecień
2019 marzec
2019 luty
2019 styczeń
2018 grudzień
2018 listopad
2018 październik
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2016 luty
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec
2015 luty
2015 styczeń
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 lipiec
2014 czerwiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec
2014 luty
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 listopad
2013 październik

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 417
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 278
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 231
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
jahu11.mojabudowa.pl - wpisów: 215
akinom666.mojabudowa.pl - wpisów: 201
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
virgo2.mojabudowa.pl - wpisów: 188
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 173
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 161
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
tomczdz.mojabudowa.pl - wpisów: 142
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 138
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 120
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
pisiares.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
mokonski.mojabudowa.pl - wpisów: 91
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń