Artykuł: Okna w kuchni - może narożne albo pasmowe?
Kształt okien w kuchni wiąże się m.in. z funkcją tego pomieszczenia i specyfiką jego aranżacji. Projektując pomieszczenie kuchenne coraz chętniej sięgamy po nowe rozwiązania – takie jak np. okna narożne czy pasmowe.
Choć wiele zależy od położenia działki budowlanej, okna kuchenne zwykle skierowane są na wschód, rzadziej na północ lub na zachód. Kształt okien wiąże się więc z lokalizacją tego pomieszczenia oraz z funkcją elewacji wejściowej, na której zazwyczaj umieszcza się okna nie za duże i dobrze chroniące prywatność mieszkańców.
Kształt okien w kuchni powiązany jest też z jej aranżacją, której ważnym elementem jest nadal ciąg szafek przykryty blatem roboczym wraz z zamontowanymi w nim sprzętami, m. in. zlewozmywakiem i kuchenką. Dlatego doskonałą odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne kuchni są okna pasmowe i narożne, które z powodzeniem mogą być wykonywane z profili REHAU.
Okna pasmowe
Okno pasmowe dodaje ciężkiej zabudowie kuchennej lekkości, której brakuje ściance w pasie międzyszafkowym. Zamiast opatrzonych płytek zyskujemy widok na otoczenie i światło. Usytuowane tuż nad blatem okno pasmowe to optymalne rozwiązanie – zapewni doskonałe doświetlenie powierzchni roboczej. Ten typ okna bardzo dobrze sprawdza się, gdy kuchnia jest usytuowana np. od zachodu – wysoko świecące słońce przenika bez trudu przez wąski otwór okienny, natomiast pomieszczenie nie będzie przegrzane.
Okna narożne
Gdy kuchnia jest położona od wschodu lub północy dobrym rozwiązaniem będzie okno narożne. Umożliwia ono doświetlenie wnętrza z dwóch stron, dzięki czemu łatwiej można oświetlić strefę roboczą, zaś światło rozprasza się bardziej równomiernie. Okno narożne otwiera także dodatkowe widoki – jest skierowane nie tylko na strefę wejścia, ale również na ogród.
Okna pasmowe oraz narożne są synonimem nowoczesnych aranżacji, podnosząc przy tym rangę kuchni – dzięki nim staje się ona pomieszczeniem mniej typowym i bardziej interesującym architektonicznie.