Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Podłogówka - kolejne odpowiedzi

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-05-30
wyślij wiadomość
Pod ostatnim artykułem pojawiły się dodatkowe pytania:
"A co z podłogówką pod panelami, czy jest wydajna, czy potrzebne są specjalne panele? Czy wylewki muszą być inne?"

Michał Zając, ekspert z REHAU odpowiada.
blog budowlany - mojabudowa.pl
 
Czy podłoga pod panelami jest wydajna?
Zapytałbym nieco inaczej: czy można nią ogrzać dom? Ważne pytanie brzmi: jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom o którym rozmawiamy? Jeżeli dom jest energooszczędny i ma zapotrzebowanie na ciepło rzędu 50 W/m2 -to podłogówka spokojnie sobie poradzi.

Trzeba będzie prawdopodobnie zagęścić rury do rozstawu 10 cm, można też połączyć podłogówkę i ogrzewanie ścienne, wówczas ewentualne braki w zapotrzebowaniu na ciepło możemy pokryć ogrzewaniem ściennym które ma wydajność ok. 100 W/m2 (to sporo) i do tego krótki czas reakcji na zmianę temperatury.
 
Poniżej zdjęcia z remontu budynku (okolice Międzyzdrojów) - ogrzewanie ścienne i podłogówka na płycie systemowej TS14 REHAU.
 blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl
Zachęcam również do przeczytania artykułu o błędach w ogrzewaniu podłogowym, znajduje się tam część poświęcona panelom drewnianym, wraz z analizą wydajności ogrzewania podłogowego wybranego pomieszczenia, w którym zasymulowałem różne warstwy wykończeniowe (w tym panele podłogowe).
  
Odnośnie pytania o specjalne panele:
Panele muszą mieć dopuszczenie od producenta na zastosowanie z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Producentów jest sporo a ceny nie są odstraszające (ok 50zł /m2). Zalecamy jednak sprawdzonych i znanych producentów paneli, bo oszczędzanie na materiale rzadko wychodzi na dobre. Producent musi również podać, jaka może być maksymalna temperatura na powierzchni podłogi (z reguły jest to 26 stopni Celsjusza) oraz jak należy przygotować posadzkę. Często warunkiem przystąpienia do układania podłogi na ogrzewaniu podłogowym jest sporządzony i podpisany przez ekipę montażową protokół z 21-dniowego wygrzewania posadzki grzewczej, chyba że producent paneli będzie miał inne wymagania…
 
W kwestii wylewki i innego ułożenia podłogówki:
Nie, wylewka nie musi być specjalna pod ogrzewanie podłogowe z panelami, choć należy pamiętać, aby wygrzać ją przed ułożeniem paneli, zgodnie z wytycznymi producenta.

Co do samego ułożenia rur to standardowo ślimak a odnośnie rozstawu rur, będzie on zależał od zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia. Warto jednak zauważyć iż budynki stają się coraz bardziej energooszczędne  i obawa o ewentualne niedogrzanie pomieszczenia jest niewielka. Aby mieć pewność, trzeba jednak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło, szczególnie jeżeli dom ma być zasilany pompą ciepła (co, swoją drogą jest świetnym połączeniem.)
 
 
 

Artykuł:  Podłogówka - odpowiadamy na pytania

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-05-27
wyślij wiadomość
Na forum w wątku dotyczącym ogrzewania podłogowego, pojawiło się następujące pytanie:

"Czy wyobrażacie sobie np. -20 i 24' w domu dzięki podłogówce? Chyba podłogi by musiały parzyć ;)”

Poprosiliśmy więc naszego eksperta, Michała Zająca, o odpowiedź na tę wątpliwość...
blog budowlany - mojabudowa.pl
Oczywiście, że sobie wyobrażam taką temperaturę w domu z podłogówką. Ale na początek trochę teorii, to też się przyda przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju ogrzewania do domu...
 
Norma PN-EN 1264 dopuszcza jako maksymalną temperaturę na powierzchni w pomieszczeniach mieszkalnych 29 stopni Celsjusza .
 
Co to dla nas oznacza?  Korzystając z uproszczonego wzoru na moc cieplną Q=(tp-ti)* 10,8 sprawdźmy do jakiego domu nadaje się podłogówka i czy osiągniemy temperaturę powietrza 24  stopnie Celsjusza ?
 
ti = temperatura powietrza w pomieszczeniu
tp = średnia temp podłogi z ogrzewaniem płaszczyznowym
α= WSP współczynnik wnikania ciepła z ciała stałego do ośrodka gazowego 10,8 W/m2K
 
Załóżmy temperaturę w pomieszczeniu = 20 stopni Celsjusza
Q=(29-20)*10,8 = 97,2 W/m2
 
Załóżmy temperaturę w pomieszczeniu = 24 stopnie Celsjusza
Q=(29-24)*10,8 = 54,0 W/m2
 
Wystarczy więc, że  dom ma  zapotrzebowanie na ciepło 54 W/m2, aby ogrzać go do temperatury 24oC.  W obecnym stanie prawnym (od bieżącego roku mamy nowe Warunki Techniczne, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz zaostrzone przepisy, dotyczące izolacyjności przegród) w zasadzie większość budynków spokojnie nadaje się do ogrzania w całości podłogówką (na izolacji osoby budujące domy  z reguły nie oszczędzają) oraz miejscowo ogrzewaniem ściennym, jeżeli jest taka potrzeba (lub brakuje kilku Watt).
 
Pamiętajmy również, że mówimy o warunkach obliczeniowych, czyli  takich, w których wystąpi najniższa obliczeniowa temperatura dla danej strefy. Dla Poznania na przykład jest to minus 18 oC. Taka temperatura utrzymuje się tylko przez kilka dni w roku. Przy temperaturach około minus 10 stopni Celsjusza uzyskamy jeszcze większą temperaturę w pomieszczeniu i niższą na podłodze. Natomiast maksymalna dopuszczalna temperatura na posadzce, zgodnie z normą PN-EN 1264, jest i tak sporo niższa od temperatury ludzkiego ciała, więc nie będzie problemu z „parzeniem”.
 
Inną sprawą jest odczucie temperatury i nasz komfort. Ogrzewając stopy na podłodze możemy uzyskać ten sam komfort,  co przy ogrzewaniu grzejnikami pomieszczenia,  ale przy niższej temperaturze powietrza. Moim zdaniem 26 stopni  na posadzce jest dobrą temperaturą  i nikomu nie powinno być za chłodno.

Co do wyższych temperatur w pomieszczeniu - nie zalecamy temperatur wyższych niż 24 stopnie,  gdyż jest to środowisko niezdrowe dla człowieka. W takich temperaturach rozwijają się drobnoustroje, bakterie, przesuszają się błony śluzowe, osłabia się nasz układ odpornościowy.
 
 blog budowlany - mojabudowa.pl
 
 
 

 
2Komentarze
Data dodania: 2014-05-29 12:06:26
A co z podłogowką pod panelami, czy jest wydajna, czy potrzebne sa specjalne panele, czy wylewki musza być inne, czy inaczej ułożona podłogowka? Trochę tych pytań, ale prosze o poradę. Pozdrawiam
odpowiedz
rehau  
Data dodania: 2014-05-30 09:04:46
Odpowiedzi przygotowane, są tu: http://www.rehau.mojabudowa.pl/?page=1#i_149596 Gdyby były dodatkowe pytania, proszę pytać, odpowiemy :-)
odpowiedz
Odpowiedź do naszeidaredy

Artykuł:  Uważaj na ołów w wodzie!

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-05-22
wyślij wiadomość

Michał Zając, ekspert z REHAU, przestrzega przed ołowiem w wodzie...

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

 

Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 80 procent  wszystkich współczesnych chorób ma bezpośredni związek z jakością wody pitnej. Wprawdzie jakość wody produkowanej w wodociągach spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia i nie odbiega jakością tej sprzedawanej w butelkach, niestety to co dzieje się z wodą w sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej to już inna historia…

Ołów...

Od stycznia 2013 r. zaostrzone zostały w Polsce oraz UE przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości ołowiu w wodzie. Z czego wynika takie zaostrzenie przepisów? Czy ołów rzeczywiście jest tak szkodliwy, że jego zawartość musimy regulować przepisami?

Poniżej zdjęcie z Załącznika nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Ustawodawca zaostrzył wymagania dotyczące zawartości ołowiu aż 2,5 krotnie!  Celem na kolejne lata jest oczywiście wyeliminowanie ołowiu całkowicie.

Czy ołów stanowi problem?

Dla ludzi dorosłych mniej, w końcu nasi rodzice pili wodę o znacznie większym stężeniu ołowiu. Niemniej jednak nie mówiło się wówczas tyle o przyczynach zgonów noworodków i przyczynach innych powikłań u dzieci. 

Transfer ołowiu przez łożysko!

 •  niemowlęta i dzieci do lat 6 przyswajają 4-5 razy więcej ołowiu niż osoby dorosłe
 •  zmiany w mózgu powodujące śmierć płodu (martwica kory mózgowej, obrzęk mózgu)
 •  trwałe zmiany upośledzające wczesne etapy rozwoju umysłowego
 •  zaburzenia ruchowe
 •  obniżenie inteligencji

Ołowicze zapalenie nerwów obwodowych:

 •  porażenia kończyn górnych (osoby dorosłe)
 •  porażenia kończyn dolnych (dzieci)

Skąd ołów w wodzie pitnej ???

Do wody wodociągowej ołów dostaje się, w pewnym stopniu, z naturalnych źródeł w wyniku rozpuszczania się w wodzie. W dużej większość jednak pochodzi on z:

 •  rur wewnętrznych instalacji wodociągowych (stare sieci)
 •  rur wykonanych z PVC
 •  spawów
 •  armatury z mosiądzu (odpornego na odcynkowanie)
 •  połączeń domowych
 •  złączy systemów instalacji wewnętrznej

Migracja ołowiu do wody pojawia się jednak nie w każdym stopie metalu. I tak np. brąz, pomimo zawartości ołowiu do 3%, nie oddaje zwartego w sobie ołowiu.

Inaczej sprawa wygląda z popularnym na polskim rynku mosiądzem, odpornym na odcynkowanie, który posiada ołów i oddaje go do wody!  To może skutkować przekroczeniem dopuszczalnych zawartości ołowiu w instalacji i omawianymi powyżej problemami zdrowotnymi.

Jak ograniczyć do minimum kontakt z ołowiem?

Najlepsza jest oczywiście profilaktyka:

 • montaż armatury dobrej jakości (certyfikowanej, atestowanej)
 • unikanie wątpliwej jakości materiałów przy budowie nowych instalacji wodociągowych i instalacji wewnętrznych
 • przed zakupem systemu instalacyjnego wymagajmy atestów higienicznych na produkty, które będą miały styczność z woda pitną tzw. atest PZH
 • wymagajmy dostarczenia deklaracji zgodności produktu z podanym zakładem produkcyjnym. Produkty pochodzenia Chińskiego zawierają dużo szkodliwych domieszek. Nawet jeśli taki produkt posiada atest PZH, nigdy nie mamy pewności czy produkt atestowany ma identyczny skład jak ten, który nam dostarczono na budowę
 • zlecajmy badania wody, którą spożywany (takie badania proponują niektórzy producenci filtrów do wody)
 • stosujmy różne metody filtracji

Zalecenia EPA (Enviromental Protection Agency) w celu zmniejszenia ryzyka zatrucia ołowiem:

 • jeśli woda nie była używana w domu przez dłuższy czas należy pierwsze 12 litrów wykorzystać do kąpieli, mycia naczyń, prania, ale nie do spożycia.
 • nawet po 12 litrach warto pozwolić wodzie płynąć z kranu przez kolejne 30 sekund
 • gdy mamy pewność, że woda jest już czysta, warto zachować kilka litrów w dzbanku wstawionym do lodówki i wykorzystywać ją do picia i gotowania.
 • do przyrządzania napojów i potraw należy wykorzystywać wyłącznie zimną wodę. Podgrzana w bojlerach domowych i publicznych zawsze zawiera sporą ilość niepożądanych pierwiastków i minerałów
 • większość filtrów sprzedawanych w sklepach jest w stanie zmniejszyć zawartość ołowiu rozpuszczonego w wodzie, warto więc z nich skorzystać.

blog budowlany - mojabudowa.pl

System instalacji wewnętrznych RAUTITAN.

Dla Firmy REHAU temat czystości wody pitnej były zawsze tematem niesłychanie ważnym.

Stąd też już 2009 r. złączki mosiężne zostały zastąpione złączkami z tworzywa sztucznego. Jedynie złączki gwintowane pozostały metalowe. Aby mieć jednak pewność, że ołów nie będzie w żadnym stopniu dostawał się do wody pitnej, mimo niewielkiego udziału w instalacji złączek gwintowanych w 2013 zastąpiono mosiądz złączkami z brązu.

Dzięki temu woda w instalacjach REHAU jest wolna od ołowiu. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Artykuł:  Po co oknom klocki?

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-05-19
wyślij wiadomość

Jeden z użytkowników mojabudowa.pl zadał nam pytanie "Po co przy montażu okna wpycha się tam takie podpórki?"

Te podpórki to zapewne klocki montażowe lub kliny niezbędne do prawidłowego  ustawienia okna na czas montażu. Po zamontowaniu okna i zestaleniu piany montażowej kliny usuwa się a powstałe otwory uzupełnia się pianą montażową. Natomiast klocki montażowe pozostawia się.

Okno, przez które wyglądacie na świat, musi wiele znieść. Kiedy stoimy przed wyborem nowych okien, pamiętajmy o tym, żeby zadbać o dobry montaż. Co z tego, że wybierzecie okno doskonałe, jeśli zostanie źle zamontowane?

Co działa na okna?

Na nasze okna działa wiele sił: wieją wiatry, padają deszcze. Okno jest zwykle dość ciężkie, swoją wagą działa na konstrukcje budynku. Dodatkowo okno, które otwieramy i zamykamy oddziaływuje na fugę montażową oraz elementy mocujące. Budynek jest użytkowany, „rusza się” (chociaż wcale tego nie odczuwasz) – to także wywiera wpływ na nasze okna. Temperatury na zewnątrz i w środku są czasem bardzo różne – sami wiecie, że takie różnice temperatur to nic przyjemnego..

 

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

No właśnie,  a po co oknom klocki?

Klocki

Rozmieszczenie klocków zależy od wielu czynników i trudno bez konkretnej sytuacji budowlanej oraz konstrukcji okiennej podać liczbę i miejsce niezbędnych klocków. Montaż okna powinien być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi. „Dowolność” nie jest wskazana. Montaż to proces budowlany nie dla każdego!

Warto jednak  zwrócić więc uwagę na prace montażowe , a jeśli chodzi o klocki montażowe to możemy sprawdzić:

- ułożenie klocków nie może utrudniać ruchów dylatacyjnych okna

- klocki nie mogą utrudniać dalszych prac, np. izolacji fugi montażowej

- klocki pozostają na stałe w szczelinie montażowej, sprawdź, czy są wykonane z odpowiedniego materiału (twarde impregnowane drewno lub najczęściej tworzywo sztuczne)

- przy elementach wysuniętych poza ścianę zewnętrzną (mocowanie w warstwie ocieplenia) trzeba zastosować odpowiednio stabilne kątowniki stalowe lub konsole

Klocki

Rozmieszczenie klocków zależy od wielu czynników i trudno bez konkretnej sytuacji budowlanej oraz konstrukcji okiennej podać liczbę i miejsce niezbędnych klocków.

Na co zwrócić więc uwagę przy montażu, jeśli chodzi o klocki podporowe?

- ułożenie klocków nie może utrudniać ruchów dylatacyjnych okna

- klocki pozostają na stałe w szczelinie montażowej, sprawdź, czy są wykonane z odpowiedniego materiału

- przy elementach wysuniętych poza ścianę zewnętrzną (mocowanie w warstwie ocieplenia) trzeba zastosować odpowiednio stabilne kątowniki stalowe lub konsole

- klocki nie mogą utrudniać dalszych prac, np. izolacji fugi montażowej

Do montażu okien używa się klocków wykonanych z odpowiednich materiałów, które pozostają po zamontowaniu okien.

 

Artykuł:  10 metrów pięknych widoków

Blog:  rehau
Data dodania: 2014-05-15
wyślij wiadomość

blog budowlany - mojabudowa.pl Przemysław Ratajczak, ekspert zajmujący się profilami okiennymi w firmie REHAU, odpowiada dziś na pytanie czy wielkie okna można połączyć z oszczędnościami energii. 

 

Dobre okna, dobra energia

Wielu inwestorów wciąż obawia się montażu dużych przeszkleń, np. w postaci drzwi tarasowych, z uwagi na ryzyko zwiększonych strat ciepła.

Zupełnie niesłusznie.

Piękne widoki i duża ilość światła dziennego - to zalety dużych okien. Możemy jednocześnie zachować dobre parametry cieplne. Wystarczy wybierać produkty najwyższej jakości, żeby oszczędzić w przyszłości. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Ciepłe pakiety szybowe w wielkich oknach

Ograniczenie strat ciepła przez duże przeszklenia gwarantuje zastosowanie w drzwiach tarasowych ciepłych pakietów szybowych.

Dotychczas, z powodu stosunkowo dużego ciężaru, były one zarezerwowane wyłącznie dla okien o standardowych rozmiarach. Stosowane w nowoczesnych drzwiach tarasowych np. z systemu GENEO, sztywne profile i solidne systemy okuć są w stanie udźwignąć ciężar ciepłych pakietów szybowych o znacznych wymiarach.

10 metrów pięknych widoków! 

Dzięki temu takie okna nie tylko skutecznie izolują przed ucieczką ciepła z domu, ale są także bezpieczne w użytkowaniu. Nowoczesne systemy profili pozwalają na budowę drzwi przesuwnych o dużo większych gabarytach – nawet do 10 m szerokości.

blog budowlany - mojabudowa.pl

rehau
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 128448
Komentarzy: 63
Obserwują: 44
On-line: 9
Wpisów: 47 Artykułów: 133 Galeria zdjęć: 483
o nas
eksperci firmy REHAU
o firmie
Pracownicy REHAU (którzy sami też budowali albo budują) dzielą się swoją wiedzą o budownictwie energooszczędnym. Więcej o nas na www.rehau.pl
ARCHIWUM WPISÓW
2020 maj
2020 kwiecień
2019 październik
2019 czerwiec
2019 maj
2019 kwiecień
2019 marzec
2019 luty
2019 styczeń
2018 grudzień
2018 listopad
2018 październik
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2016 luty
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec
2015 luty
2015 styczeń
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 lipiec
2014 czerwiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec
2014 luty
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 listopad
2013 październik

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 417
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 278
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 231
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
jahu11.mojabudowa.pl - wpisów: 215
akinom666.mojabudowa.pl - wpisów: 201
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
virgo2.mojabudowa.pl - wpisów: 188
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 173
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 161
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
tomczdz.mojabudowa.pl - wpisów: 142
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 138
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 120
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
pisiares.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
mokonski.mojabudowa.pl - wpisów: 91
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń