Artykuł: Żeby było cicho... Okna i hałas.
Ochrona przed dokuczliwym hałasem
Chcesz mieć ciszę w domu? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które pomogą ci dobrać okna z dobrą izolacyjnością akustyczną.
Izolacyjność akustyczna jest określana współczynnikiem Rw ( podawany w dB). Określa on zdolność tłumienia hałasów, dobiegających z zewnątrz budynku. Im wartość współczynnika Rw jest wyższa, tym izolacja akustyczna okna jest lepsza.
W budynkach zlokalizowanych w cichej okolicy, np. na wsi lub peryferiach miasta wystarczające będą okna o współczynniku Rw od 30 do 32 dB.
W przypadku budynków znajdujących się w centrum miasta, przy drodze o dużym natężeniu ulicznego ruchu czy w sąsiedztwie szkoły, lepiej zainwestować w okna o lepszym, a więc wyższym współczynniku Rw..
W doborze lepszych izolacyjnie okien powinno uwzględnić się rodzaj hałasu, z jakim mamy do czynienia.
Współczynnik izolacyjności akustycznej powinien być uzupełniony współczynnikami korekcyjnymi C i CTR. W nawiasie, obok wartości Rw podawane są ww. współczynniki korekcyjne, np. Rw = 35 dB (-1;-3). Pierwszy informuje o zdolności tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego albo szybko poruszających się pociągów, drugi natomiast dotyczy niskich częstotliwości, np. ruchu ulicznego.
Należy także pamiętać, że ściana zewnętrzna, jak i okna powinny mieć zbliżoną izolacyjność akustyczną. Maksymalna dopuszczalna różnica może wynieść 10 dB.
Równie ważne jest, aby zwiększona izolacyjność akustyczna okien szła w parze z wysoką izolacyjnością termiczną. Jest to możliwe m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich komponentów i technologii produkcji. Przykładowo, bardzo dobra izolacyjność akustyczna okien GENEO firmy REHAU (Rw dB), osiągana jest bez konieczności stosowania wewnątrz profili wzmocnienia stalowego (obniżającego izolacyjność termiczną okna). Pozwala to więc na zachowanie optymalnych parametrów ochrony cieplnej w całym budynku.
Komentarze