Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Tu i teraz...

Blog:  rehau
Data dodania: 2015-12-23
wyślij wiadomość

 

 

Kiedy buduje się własny dom, w każde święta wyobrażamy sobie, jak to będzie wtedy, kiedy dom już będzie gotowy. Kiedy wprowadzimy się w te czyste, pachnące nowością mury. Kiedy wszystkie kartony zostaną rozpakowane, wszystkie prace zakończone, wszystkie ekipy dumne z wykonanych przez siebie robót. Wy, szczęśliwi, że już nic nie trzeba więcej robić, że zmieściliście się w budżecie, że wszystko sprawnie działa...Przez okna wyglądacie na ogród, w którym światełka błyskają na choinkach i śnieg się skrzy...

 

No dobra.... Tak bajkowo to pewnie nie będzie :-) Ale przecież święta to czas pełny magii, więc takiej magii wam właśnie życzymy. Żebyście siadając przy świątecznym stole mogli odłożyć na bok wszystko to, co jest jeszcze do zrobienia. Przyjdzie na to czas. Żebyście dostrzegali drobiazgi, dzięki którym życie w nowym domu sprawia niesłychaną radość. Choćby to, że choinka pachnie bardziej. Żeby każda z ekip, które pracują na budowie Waszego domu, budowała jakby to był ich własny dom. Budowany na pokolenia. Żeby pieniądze włożone w budowę okazywały się zawsze najlepszą inwestycją życia. Zwracalną w co najmniej 200 procentach. Żeby każde kolejne święta w nowym domu były jeszcze piękniejsze od poprzednich. Żebyście mogli sobie powiedzieć. "Jestem szczęśliwy. Właśnie tu i teraz."


 

Artykuł:  Okna - na wschód czy na zachód?

Blog:  rehau
Data dodania: 2015-12-07
wyślij wiadomość

Słońce dostarcza nam w niemal nieskończonej ilości darmową i „czystą” energię. Warto więc postarać się, by w jak największym stopniu ją wykorzystywać – także do ogrzewania domu. W tym celu należy usytuować go na działce w taki sposób, by promienie słoneczne jak najdłużej padały na jak największą część budynku, a szczególnie na okna, przez które mogą przenikać do wnętrza domu.

 blog budowlany - mojabudowa.pl

Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu okien zyski ciepła w pomieszczeniach w wyniku nasłonecznienia mogą być tak duże, że uzyskiwane dzięki temu oszczędności na ogrzewaniu wyniosą nawet kilkaset złotych rocznie w stosunku do podobnego domu, ale z niekorzystnie usytuowanymi oknami.

 

Wielkość a kierunek

Okna od strony południowej przez dużą część dnia przepuszczają do wnętrza domu promieniowanie słoneczne, które silnie ogrzewa wewnętrzne ściany i podłogę – nawet do tego stopnia, że mimo mrozu na zewnątrz, w pomieszczeniach nie ma potrzeby używania grzejników. By jednak osiągnąć taki efekt, ściany i podłoga, do których dociera promieniowanie słoneczne, muszą być masywne (betonowe, kamienne), by dobrze akumulowały ciepło. Warto też zadbać, by powierzchnia okien była dostatecznie duża. Trzeba jednak brać pod uwagę, że zbyt duże przeszklenia (szczególnie te o słabszych parametrach cieplnych) mogą przyczyną zwiększonych strat ciepła, których nie bilansują zyski od nasłonecznienia. Optymalną wielkość okien można ustalić dokonując stosownych obliczeń i symulacji.

Zyski ciepła od nasłonecznienia przez okna skierowane na wschód i zachód nie są już tak duże i zwiększanie ich powierzchni nie daje znaczących korzyści energetycznych. Natomiast okna na elewacji północnej przyczyniają się tylko do zwiększenia strat ciepła, bo nawet te najlepsze nie mają tak dobrych parametrów izolacyjnych jak ocieplone ściany.

 blog budowlany - mojabudowa.pl

Tolerancja

Oczywiście nie na każdej działce jest możliwe usytuowanie domu tak, by jego elewacje były skierowane dokładnie zgodnie z kierunkami świata. Odchylenie od osi N-S o kąt niewiększy niż +/- 15o nie wpływa zauważalnie na ilość pozyskiwanego ciepła. W naszych szerokościach geograficznych największe odchylenie, przy którym napromieniowanie słoneczne jest jeszcze w miarę korzystne, to 20o w kierunku wschodnim i 35o w kierunku zachodnim.

 

1Komentarze
Data dodania: 2015-12-13 22:43:58
Posadowienie na działce
Usytuowanie budynku względem kierunków świata to nie tylko uzyski słoneczne do ogrzewania, warto pomyśleć o odpowiedniej połaci dachu, tak aby zainstalować na niej moduły fotowoltaiczne. :) Wszystko na etapie projektu. Pozdrawiamy.
odpowiedz

Artykuł:  Zalety ogrzewania płaszczyznowego

Blog:  rehau
Data dodania: 2015-11-10
wyślij wiadomość


Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe REHAU! Dziś o jednym z nich.  

Problem: grzejniki rozprowadzają ciepło nierównomiernie.

W przypadku grzejników często zdarza się, że mimo dużej mocy grzewczej pojedyncze pomieszczenia są zimne, a w niektórych jest zbyt ciepło. A ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, stopy często marzną, podczas gdy na wysokości głowy panuje niemal tropikalna temperatura. To utrudnia zachowaniu przyjemnego klimatu w pomieszczeniu i trwoni cenną energię.

Rozwiązanie: podłoga, ściany isufit pomieszczenia służą do ogrzewania.

Ogrzewanie płaszczyznowe to gwarancja równomiernego rozkładu temperatury w całym pomieszczeniu.
Wystarczy temperatura na poziomie ok. 20 stopni, żeby uzyskać odczucie przyjemnego ciepła. Umożliwia to nie tylko uzyskanie komfortu cieplnego ale również duże oszczędności energii. Spadek temperatury w pomieszczeniu o 2 stopnie może obniżyć koszty energii o 10%.

Artykuł:  Ciiii.... Jak wybrać okna, żeby cieszyć się ciszą?

Blog:  rehau
Data dodania: 2015-10-30
wyślij wiadomość

Samochody na ulicy, sąsiad z kosiarką, głośna muzyka – każdego dnia otoczeni jesteśmy głośnymi dźwiękami. W dłuższej perspektywie hałas nie tylko męczy, ale i może zagrażać zdrowiu.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Niezależnie od tego, czy mieszkasz na spokojnym osiedlu czy przy ruchliwej ulicy, okna powinny zapewnić Ci komfort wypoczynku i optymalną ochronę akustyczną. 

Jakie okna do jakiej okolicy? Sprawdź.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Artykuł:  Abecadło - czyli co trzeba wiedzieć o oknach?

Blog:  rehau
Data dodania: 2015-10-20
wyślij wiadomość

Profil okienny


Częścią składową okien są profile okienne. Najczęściej w oknach mamy do czynienia z profilem skrzydła (część otwierana okna) i profilem ościeżnicy (część przymocowana na stałe do muru). Jest wiele różnych odmian profili okiennych, różniących się kształtem, ilością komór, głębokością i szerokością. Konstrukcja oraz jakość wykonania profili mają, obok zastosowanego oszklenia, decydujący wpływ na parametry okna i jakość całego wyrobu. Im lepsze profile zostały zastosowane do produkcji okna, tym lepsze parametry odnośnie ochrony cieplnej, akustycznej i przeciwwłamaniowej charakteryzują wyrób końcowy – okno.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Efektywność energetyczna, ochrona cieplna i oszczędność energii


Efektywne wykorzystanie energii i redukcja strat energii dzięki skutecznej izolacji cieplnej, oznaczają docelowo zmniejszenie wydatkowanej energii. Tym samym chroni się środowisko, redukuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i uzyskuje wymierne oszczędności finansowe. Im bardziej efektywne energetycznie jest okno, tym mniej zużywa się energii i więcej pieniędzy „zostaje” w kieszeni użytkownika. 

blog budowlany - mojabudowa.pl


Izolacyjność akustyczna


Nadmierny hałas wpływa nie tylko na komfort mieszkania, ale może również zagrażać zdrowiu. Dlatego okna, jako przegrody budowlane powinny skutecznie chronić przed hałasem z zewnątrz.
Zdolność tłumienia hałasu przez okno jest zależna nie tylko od zastosowanych do jego budowy profili, ale przede wszystkim od izolacyjności oszklenia.
W celu określania charakterystyki dźwiękowej danego elementu stosuje się tzw. wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej, oznaczany jako "Rw". Im wartość Rw jest większa, tym lepsze będzie tłumienie hałasu. Przykładowo w budynkach położonych przy autostradach zaleca się okna o współczynniku Rw 45-49 dB.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Mostki cieplne


Mostki cieplne (inaczej mostki termiczne) to miejsca, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Odbywa się to przez te fragmenty budowli, które mogły zostać źle zaprojektowane, błędnie wykonane lub w których zastosowano niewłaściwe materiały. Konsekwencją istnienia mostków cieplnych mogą być znaczne straty energii i większe jej zużycie.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Ochrona przeciwwłamaniowa


Środki ochrony przeciwwłamaniowej mają na celu utrudnienie lub uniemożliwienie dostania się niepożądanych osób do wnętrza domu lub mieszkania.
W technice okiennej stosowane są do tego celu przede wszystkim odpowiednio wzmocnione części okuć, klamki z kluczykiem oraz specjalne oszklenie.
Norma PN-ENV 1627 wprowadza pojęcie klas odporności, które dobiera się w zależności od umiejscowienia okien (parter, piętro, balkon). Przyporządkowanie do danej klasy oparte jest o możliwy sposób przeprowadzenia włamania oraz ewentualnie zastosowane narzędzia. W budownictwie mieszkaniowym, do określenia stopnia zabezpieczenia przeciwwłamaniowego służą klasy od WK1 do WK3. Klasa WK1 stosowana jest w oknach, do których dostęp jest utrudniony, a które chcemy zabezpieczyć przed przypadkowymi próbami włamania przy użyciu przemocy fizycznej (kopnięcie, napieranie barkiem, podnoszenie, wyrwanie). Klasę 2 stosuje się w oknach, do których dostęp jest łatwy, a które chcemy zabezpieczyć przed przypadkowymi próbami włamania z użyciem prostych narzędzi. Natomiast klasa 3 dotyczy zabezpieczeń w oknach, do których dostęp jest łatwy i które chcemy zabezpieczyć przed próbami włamania rabunkowego z użyciem dodatkowych narzędzi. Ubezpieczając dom lub mieszkanie warto pytać ubezpieczycieli o dodatkowe zniżki, związane z zastosowaniem odpowiednich rozwiązań w zakresie ochrony przeciwwłamaniowej.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Uszczelki (obwiedniowe)


Uszczelki należą, obok profili, oszklenia oraz okucia, do najważniejszych komponentów okna. Troszczą się o to, by ciepłe powietrze nie uciekało z pomieszczenia. Oprócz tego ich zadaniem jest ochrona przed przenikaniem wilgoci do budynku.
W systemie GENEO rolę tę spełniają doskonale trzy uszczelki, które są umieszczone na całym obwodzie okna. Uszczelki są łączone z profilami już na etapie ich produkcji (w procesie współwytłaczania). W procesie wytwarzania okien GENEO następuje zgrzanie narożników ram ościeżnicy oraz skrzydła (wraz z umieszczonymi w nich uszczelkami) i powstaje określony kształt okna. Dzięki zgrzaniu uszczelek okno uzyskuje doskonalą wodo- i wiatroszczelność. Materiał zastosowany do produkcji uszczelek jest elastyczny, trwały i zapewnia ich długą żywotność.

Wentylacja


Nowoczesne okna są niezwykle szczelne. Dlatego też, aby zapewnić odpowiedni klimat we wnętrzu i uniknąć zagrożeń spowodowanych nadmierną wilgocią, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Prawidłowa wentylacja ma za zadanie:- regulować wilgotność powietrza i temperaturę we wnętrzu,- wymieniać zużyte powietrze na świeże,- usuwać nadmiar wilgoci, zapobiegając tworzeniu się groźnych dla zdrowia zagrzybień oraz pleśni.- zapewnić zdrowy i przyjemny klimat w mieszkaniu.
Zimą należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie. Najlepszy efekt uzyska się otwierając na krótki czas wszystkie okna i drzwi.
W ciągu dwóch do czterech minut nastąpi całkowita wymiana powietrza. W ten sposób straty ciepła będą niewielkie. 

blog budowlany - mojabudowa.pl


Współczynnik przenikania ciepła U


Współczynnik przenikania ciepła U umożliwia obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną (stropy, okna, drzwi), a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Określa, jaka ilość energii cieplnej przepływa w ciągu jednej sekundy przez powierzchnię 1 m2 przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 10 K.
przypadku okien mamy do czynienia z trzema wartościami współczynnika U:
Uf = frame (ramy, czyli złożenia skrzydło-ościeżnica)
Ug = glass (oszklenia)
Uw = window (całego okna)
Im wartość współczynnika U jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe i przegroda ma lepsze parametry izolacyjne.


rehau
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 214832
Komentarzy: 65
Obserwują: 44
On-line: 9
Wpisów: 47 Artykułów: 135 Galeria zdjęć: 501
o nas
eksperci firmy REHAU
o firmie
Pracownicy REHAU (którzy sami też budowali albo budują) dzielą się swoją wiedzą o budownictwie energooszczędnym. Więcej o nas na www.rehau.pl
ARCHIWUM WPISÓW
2021 lipiec
2021 kwiecień
2020 maj
2020 kwiecień
2019 październik
2019 czerwiec
2019 maj
2019 kwiecień
2019 marzec
2019 luty
2019 styczeń
2018 grudzień
2018 listopad
2018 październik
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2016 luty
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec
2015 luty
2015 styczeń
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 lipiec
2014 czerwiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec
2014 luty
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 listopad
2013 październik

Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń